خبر فوری

تظاهرات خشن در داکار در اعتراض به تغییر قانون اساسی

تظاهرات خشن در داکار در اعتراض به تغییر قانون اساسی
اندازه متن Aa Aa

در درگیری خشن میان پلیس و تظاهرکنندگان در داکار، پایتخت سنگال دست کم 10 نفر از جمله یک مامور پلیس زخمی شدند.

این تظاهرات در اعتراض به پیشنهاد دولت مبنی بر تغییر اصول مربوط به انتخاب ریاست جمهوری در قانون اساسی در مقابل پارلمان برگزار شده بود.

خشونت ها از زمانی آغاز شد که مخالفان این پیشنهاد با سنگ به سوی تجمع هواداران آن حمله کردند و پلیس برای پایان دادن به این درگیری ناگزیر به دخالت شد. نیروهای امنیتی با استفاده از باتون، ماشین های آب پاش و گاز اشک آور اقدام به متفرق کردن تظاهرکنندگان کردند.

بر اساس قانون اساسی کنونی، زمانی یک نامزد انتخابات می تواند به ریاست جمهوری برسد که در دور اول بیش از 50 درصد آرا را کسب کرده باشد و در غیر اینصورت رقابت به دور دوم کشیده می شود. در پیشنهاد دولت، دور دوم انتخابات حذف می شود و نامزدی که بیشترین آرا را با حد نساب یک چهارم کسب کند به این سمت می رسد.

مخالفان پیشنهاد جدید را خلاف اصول دموکراتیک می دانند. آمریکا و فرانسه نیز در واکنش به این پیشنهاد، آن را نگران کننده ارزیابی کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.