خبر فوری
This content is not available in your region

یونان و چالش مالیاتها

نظرها
یونان و چالش مالیاتها
اندازه متن Aa Aa

مالیاتها کانون اصلی سیاستهای سختگیرانه اقتصادی جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان و وامهای بین المللی این کشور را تشکیل می دهد.

مواد جدید گنجانده شده در طرح تکمیلی سیاستهای سختگیرانه، 14.09 میلیارد یورو را از طریق مالیاتها به خزانه دولت سرازیر می کند، یعنی حدود 650 میلیون یورو بیشتر از طرح اولیه ای که در اواسط ماه ژوئن تهیه شده بود.

در این میان، از مالیات جدیدی به نام “مالیات همبستگی” هم باید یاد کرد که یک تا پنج درصد درآمد ماهیانه خانواده های با درآمد سالانه بیش از دوازده هزار یورو را شامل می شود. مبلغ کل این مالیات به 1.38 میلیارد یورو در طول چهار سال خواهد رسید.

همچنین، مالیات بر ارزش افزوده در حوزه هتلداری و رستوران داری از 13 درصد به 23 درصد افزایش یافته است.

مالیات ویژه ای نیز بر کالاهای تجملی نظیر استخرها، خودروها و قایق های تفریحی درنظر گرفته شده است. افزایش مالیات بر دارایی ها را نیز نباید فراموش کرد.

مالیات ها و پرداخت کنندگان آن در یونان تبدیل به موضوع چالش برانگیزی شده است. در همین زمینه، وزیر جدید دارایی این کشور در حالیکه سیستم موجود را ناعادالانه می داند، از پارلمان خواسته است تا طرح او را تایید کند.

وزیر دارایی یونان گفت: “ اولویت ما اعمال سیستم جدید مالیاتی است و امیدواریم که طرح ارائه شده مورد تایید قرار گیرد و بی عدالتی موجود را پایان دهد. چراکه سیستم موجود باز هم گریبان مالیات دهندگان را می گیرد نه کسانی که از پرداخت مالیات فرار می کنند.”

اما دشوار است که وزیر دارایی و نخست وزیر یونان بتوانند مخالفان را متقاعد کنند تا به برنامه هایشان تن دهند. به نظر می رسد فراخوان و دعوت از مخالفان به ارزش های میهنی، همانگونه که برخی تحلیلگران گفته اند، راه به جایی نمی برد.

نکته آشکار اینکه خیابان های آتن مملو از خشم ناشی از افزایش سه تا چهار درصدی مالیات برای طبقه متوسط است.

در حالیکه هیچ اقدامی برای مقابله با فرار مالیاتی نمی شود، آنها اقدامات سختگیرانه تر نسبت به پرداخت کنندگان مالیات را به باد انتقاد گرفته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.