خبر فوری
This content is not available in your region

موفقیت حزب مخالف دولت در انتخابات پارلمانی تایلند

موفقیت حزب مخالف دولت در انتخابات پارلمانی تایلند
اندازه متن Aa Aa

روز یکشنبه انتخابات پارلمانی در تایلند برگزار شد. نتایج مقدماتی شمارش آراء از پیروزی یینگلوک شیناواترا، نامزد انتخاباتی مخالفان دولت و خواهر نخست وزیر سابق تایلند حکایت دارد. رقیب مهم وی در این انتخابات حزب دموکرات آپیسیت وایچاچیوا، نخست وزیر کنونی بود. حزب مخالفان دولت موسوم به “پوئه تای” پس از اعلام نتیجۀ شمارش اولیۀ آراء از آن ابراز خشنودی کرده است. بیش از ۴۷ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در این انتخابات بودند و ۴۰ حزب در آن شرکت داشتند.

انتخابات پارلمانی جاری با تدابیر شدید امنیتی و حضور نزدیک ۱۸۰ هزار مامور پلیس برای حفاظت از ۹۰ هزار حوزۀ انتخاباتی برگزار شد.

این انتخابات آزمونی برای گذار از شکاف اجتماعی موجود در این کشور به شمار می‌رود. تایلند از سال ۲۰۰۶ پس از کودتای نظامی با اعتراض‌های خیابانی و ناآرامی‌های پراکنده روبرو بوده است.

سال گذشتۀ میلادی مخالفان دولت تایلند، موسوم به «سرخ جامگان» و طرفداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق آن که با کودتای نظامیان برکنار شد، پس از دو ماه تحصن در بانکوک و کشته شدن نزدیک ۹۲ تن در ناآرامی‌ها به تحصن خود پایان دادند.

نظامیان حامی دولت تایلند در آستانۀ انتخابات پارلمانی اعلام کرده بودند که قصد کودتا و دخالت در انتخابات را ندارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.