خبر فوری
This content is not available in your region

ناخدای آمریکایی در یونان محاکمه شد

نظرها
ناخدای آمریکایی در یونان محاکمه شد
اندازه متن Aa Aa

کشتی های متوقف شده در سواحل یونان که گفته می شود حامل کمک های بشر دوستانه است، همچنان در انتظار از سرگرفتن سفر به سوی غزه به سر می برند.

یکی از ناخدایان این کشتی ها که شصت سال سن دارد و تبعه ایالات متحده آمریکا است بامداد امروز (سه شنبه پنجم ژوئن) به اتهام سفر بدون مجوز و به خطر انداختن جان مسافران در دادگاه حاضر شد.

برپایی این دادگاه، با واکنش مسافران کشتی های توقیف شده رو به رو شد که همگی از مدافعان حقوق بشر یا هواداران مردم فلسطین هستند. آنان در برابر این دادگاه در آتن، پایتخت یونان تجمعی اعتراضی را ترتیب دادند.

جین هیرشمان، از سازمان دهندگان سفر کشتی حامل کمک های فعالان آمریکایی به غزه می گوید:« من فکر می کنم که آنها از ناخدای ما به عنوان یک نمونه استفاده می کنند تا از دیگر ناخداها زهر چشم بگیرند. فشار قابل توجهی روی یونان هم از سوی دولت اسرائیل و هم آمریکا وجود دارد و به همین دلیل است که این موضوع سیاسی شده است.»

همزمان سی تن از این هواداران مردم فلسطین نیز به منظور فشار به دولت یونان و دیگر دولت های اروپایی، به سفارت اسپانیا در آتن یورش بردند.

چهار تبعه اسپانیا همچنان سفارتخانه را ترک نکرده اند. آنان خواستار صدور اجازه خروج کشتی هایشان از آبهای یونان و حرکت به سوی غزه شده اند.

توقیف کشتی های حامل کمک های بشردوستانه در سواحل یونان در حالی است که نیروی دریایی ارتش اسرائیل به کشتی های خارجی اجازه ورود به آبهای غزه را نمی دهد.