خبر فوری
This content is not available in your region

رسوائی مالی در پارلمان اروپا

نظرها
رسوائی مالی در پارلمان اروپا
اندازه متن Aa Aa

بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا، همچنین مرکز فعالیت پانزده تا بیست هزار نفری است که کارشان معرفی و تامین منافع صنایع، مناطق مختلف و ان-جی -او هاست، و به همین دلیل، روابط آنها با نهاد های اتحادیه همیشه شفاف نیست.

چند ماه پیش، سه نماینده پارلمان اروپا متهم شدند که در مقابل کمک به تصویب چند متمم قانونی رشوه گرفته اند. در جریان این رسوایی دو نفر از آنها از سمتهایشان استعفاء کردند، و پارلمان اروپا مقررات جدیدی برای نحوه کار نمایندگانش تدوین کرد.

نخستین پیش نویس این مقررات که مورد توافق گروههای سیاسی قرار گرفته، به نمایندگان پارلمان اروپا اجازه می دهد شغل دیگری هم برای خود داشته باشند مشروط بر اینکه درآمد خود را از شغل دوم اعلام کنند.

معاون پارلمان اروپا می گوید:

“ هدف ایجاد ممنوعیت نیست بلکه شفاف سازی است. طبیعی است اگر در این میان تضاد منافع وجود داشته باشد، نماینده مربوطه باید خود را از آن جنبه از کار پارلمانی دور نگاهدارد.”

این گامی به جلوست اما برای سازمانهایی که خواهان اعمال اخلاقیات بیشتر در سیاست هستند، کافی نیست. به گزارش سازمان نظارت بر اروپا، هفده درصد نمایندگان پارلمان اروپا در فعالیتهایی شرکت دارند که با کار پارلمانیشان تضاد منافع دارد.

یکی از اعضای نهاد نظارت بر اروپا می گوید:

“آقای هربرت رول که دبیر کل کمیته پارلمانی انرژی است، همچنین عضو هیئت مدیره شرکت سوخت آلمان است. یا اینکه آقای ژان لوک دوهن معاون نخست وزیر بلژیک، همچنین رئیس هیئت مدیره نهاد عظیم مالی دکسیاست.”

این مقررات از ژانویه سال آینده بمورد اجرا گذاشته خواهد شد، اما هنوز هم موفقیت آن به شرافت نمایندگان پارلمان بستگی خواهد داشت. برای مثال، از دن دوور، نماینده بریتانیا در پارلمان اروپا خواسته شده است که مبلغ 385 هزار یورو را که تحت لوای هزینه های کاری به شرکت متعلق به همسر و دخترش داده، به پارلمان باز پس دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.