خبر فوری
This content is not available in your region

گرامیداشت یاد قربانیان سربرنیتسا

نظرها
گرامیداشت یاد قربانیان سربرنیتسا
اندازه متن Aa Aa

روز یکشنبه دهم ژوئیه در بوسنی و هرز گووین، به مناسبت شانزدهمین سالگرد کشتار سربرنیتسا، مراسم گرامی داشت خاطره قربانیان این فاجعه برگزار شد.

قرار است روز دوشنبه باقیمانده اجساد 613 تن از این قربانیان که در گورهای جمعی کشف شده اند، مجددا به خاک سپرده شوند. تابوت این قربانیان روز یکشنبه بر دوش عزاداران به گورهای تازه و محل برگزاری مراسم حمل شد.

شهر سربرنیتسا که اکثریت جمعیت آن مسلمان بود، در جریان جنگ سالهای 1992 تا 1995 در یوگوسلاوی سابق تحت حفاظت نیروهای سازمان ملل قرار داشت. اما در سال 1995، صرب های بوسنی به محاصره آن دست زدند و در 11 ژوئیه درحالی که نیروهای سازمان ملل در حفاظت از آن شهر ضعف نشان دادند، 8000 نفر از اهالی مسلمان آن را قتل عام کردند.

رادوان کاراجیچ، رهبر صرب های بوسنی و راتکو ملادیچ، فرمانده نظامی سابق صرب ها از مسئولان اصلی قتل عام سربرنیتسا هستند که پس از بازداشت در دادگاه بین المللی لاهه تحت محاکمه قرار گرفته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.