خبر فوری
This content is not available in your region

جنجال خرید "بی اسکای بی" توسط امپراطوری مرداک

نظرها
جنجال خرید "بی اسکای بی" توسط امپراطوری مرداک
اندازه متن Aa Aa

روپرت مرداک، صاحب غول رسانه ای “نیوز کورپوریشن” بدنبال خرید 61 درصد سهم باقیماندۀ “بی اسکای بی“، بزرگترین شبکه تلویزیونی خصوصی بریتانیا ست تا مالک آن شود.

اما جنجال ناشی از رسوایی شنود مکالمات تلفنی شهروندان بریتانیایی توسط هفته نامه “نیوز آو دورلد” یا “اخبار جهان” که متعلق به شرکت آقای مرداک است، نه تنها معامله و خرید “بی اسکای بی” را برای وی مشکل، بلکه آن را به موضوعی ملی و حساس تبدیل کرده است.

شرکت آقای مرداک 39 درصد سهم “بی اسکای بی” را در اختیار دارد و برای خرید 61 درصد سهم باقیماندۀ آن 14 میلیارد دلار پیشنهاد داده است.

دولت بریتانیا این معامله را منوط به تصمیم “کمیسیون رقابت” این کشورکرده است.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر بریتانیا در این خصوص پیش تر گفته بود: “مهم است از یاد نبریم که پیشنهاد اولیه و اصلی مسئولان نهاد نظارت بر رسانه ها در بریتانیا موسوم به آفکام (Ofcom)، دقیقا ارجاع آن به “کمیسیون رقابت” بود. ما از این پیشنهاد حمایت کردیم اما آقای هانت(وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش) اعتنایی به آن نکرد. صرفنظر از مسائلی که امروزه دولت درگیر آن است، من تا کامل شدن تحقیقات، به چیزی جز توقف روند فروش “بی اسکای بی” قانع نخواهم شد.”

بدنبال رسوایی شنود، هفته نامه اخبار جهان با تیتر درشت “متشکریم و خداحافظ” روز یکشنبه به انتشار 168 سالۀ خود پایان داد.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا در مورد خرید “بی اسکای بی” توسط شرکت آقای مرداک گفت:“روپرت مرداک در حال حاضر در لندن و به دنبال سر و سامان دادن به امورات است. به او به سادگی می گویم؛ به احساسات مردم بنگر، به احساس پردرد آنان نسبت به این موضوع. پس کاری که شایسته و معقول است را انجام بده و در مورد پیشنهاد خود نسبت به خرید “بی اسکای بی” تجدید نظر کن.”

شنود مکالمات تلفنی نزدیکان افراد خبرساز توسط هفته نامه “اخبار جهان” برای بدست آوردن اطلاعت دست اول، باعث تعطیلی آن شد.

این رسوایی اعتبار آقای مرداک و غول رسانه ای “نیوز کورپوریشن” وی و نیز پسرش جیمز مرداک، مسئول موسسه “نیوز اینترنشنال” و صاحب “اخبار جهان” را، عمیقا زیر سوال برده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.