وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مشکلات عاجل بانکهای اروپایی

مشکلات عاجل بانکهای اروپایی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اداره نظارت بر بانکهای اروپایی، 91 بانک اعتباری را مورد مطالعه قرار داده تا ببیند در مقابل شوکهای مالی مثل واکنش شدید بازار معاملات و دیون دولتی تا چه حد مقاومند.

امروز( جمعه) سخنگوی فدراسیون بانکداری در اروپا گفت:

“ما مایلیم نتیجه آزمایشاتمان در آینده محرمانه بماند تا بازار معاملات دستخوش دگرگونی نشود. همچنین باید روشن کنم که روش آزمایش ما بمراتب از آنچه معمول میان بانک و هیئت ناظر است، فراتر می رود”.

این آزمایشها شامل بررسی مقدار ذخیره بانکها برای مقاومت در مقابل عدم بازپرداخت دیون و سیستمهای مقابله با ضرر است و اگر بانکی از آزمایش پیروز بیرون نیاید، تا ماه سپتامبر فرصت خواهد داشت که موقعیتش را تقویت کند.

اما آیا نتیجه این امتحانها بر نوسانات بازار تاثیر خواهد گذاشت؟

“این میتوانست بازار را تحت تاثیر قرار دهد، حئاقل برای بانکهایی که در فهرست درج شده اند. اما باید بخاطر داشته باشیم که آزمایش سطح مقاومت بانکها تنها یکی از آزمایشاتی است که در مورد توانایی بانکه وجود دارد و نتایج آنرا نباید قطعی تلقی کرد.”

در تائید، ایرلند تنها چند ماه پس از موفقیت در امتحان، از زیر بار ورشکستگی بیرون کشیده شد.

روز جمعه نتایج ارزیابی عملکرد بانکهای اروپایی منتشر شد. این ارزیابی ها موقعیت بانکها را در مقابل ضرر و تکانهای بازار معاملات ارزیابی می کند.

یورونیوز با کارشناس اقتصادی، اتین گالاتی در مورد تاثیر این ارزیابی ها بر بازار گفتگو کرده است.

یورونیوز: آیا انتشار نتایج این ارزیابی موجب نگرانی بیشتر بازار نمیشود؟

اتین گالاتی: این ارزیابی ها باید بسیار سختگیرانه باشد تا اعتبار داشته باشد، اما در عین حال اوضاع می تواند از اینهم وخیم تر شود. مثلا اگر تصور کنید که زمان بندی دیون یونان تنها بیست در صد ضرر ببار خواهد آورد، آنهم زمانیکه بازار بدتر از این را انتظار دارد، این ارزیابیها و نتایجشان مثبت عمل کرده اند.

یورونیوز: در گذشته، بانکهای ایرلند از این ازریابی سربلند بیرون آمدند، اما تنها چند هفته بعد همین بانکها عامل عمده ترین مشکلات شدند. چرا؟

اتین گالاتی: همه عوامل مد نظر قرار نگرفت، اما امروز آنچه مهم است این است که دولت و کشور چقدر مقروضند. دیگر کسی نمی تواند بگوید تنها نیمی از دیون یونان یا پرتغال یا ایرلند پرداخت خواهد شد زیرا این امر تنها اوضاع را بدتر خواهد کرد. میدانیم اگر وضاع را بدتر از آنچه هست جلوه دهیم، بدتر هم می شود. اگر مقامات مسئول از بد بودن اوضاع بگویند، بازار معاملات وحشت زده می شود و اوضاع وخیم تر می شود.