خبر فوری
This content is not available in your region

امضای توافق صلح سودان با برخی گروههای شورشی داخلی

امضای توافق صلح سودان با برخی گروههای شورشی داخلی
اندازه متن Aa Aa

پس از سی ماه مذاکره، دولت سودان روز پنجشنبه توافق صلحی را با یک گروه از شورشیان دارفور در دوحه، پایتخت قطر امضا کرد.

این سند صلح، بین عمر البشیر، رییس جمهور و جنبش موسوم به آزادی و عدالت سودان به امضا رسید و به این گروه نوعی خودمختاری محدود می دهد.

آقای بشیر طی سخنانی تاکید کرد که به تعهد خود برای اجرای این توافق، به عنوان مبنایی برای یک دوره جدید در دارفور پایبند خواهد بود.

اما با این حال، جنبش عدالت و برابری که نظامی ترین گروه شورشی منطقه دارفور است، از امضای این سند امتناع کرده و موفقیت اجرای آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

خبرنگار یورونیوز می گوید، درست است که امضای این سند مبنای توافق است، اما با عدم مشارکت مهمترین گروه مسلح ضد دولتی، هنوز راه زیادی تا دستیابی به یک راه حل نهایی باقیست.

دولت آمریکا هم با استقبال از امضای این سند تاکید کرده که بر فشار خود بر دیگر گروههای مسلح سودان برای پیوستن به این توافق ادامه خواهد داد.

مناطق وسیع غرب سودان از سال 2003 درگیر جنگ داخلی بوده که بنابر برآورد سازمان ملل متحد، سیصد هزار و بنا به گفته دولت سودان، ده هزار کشته بر جای گذاشته است.

بر اثر این جنگ داخلی تاکنون نزدیک به سه میلیون نفر نیز آواره شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.