خبر فوری
This content is not available in your region

دستگیری گوران حاجیچ فرمانده سابق صرب در یک نگاه

دستگیری گوران حاجیچ فرمانده سابق صرب در یک نگاه
اندازه متن Aa Aa

در ده سال گذشته در صربستان ۳۰ نفر به اتهام جنایت جنگی در درگیری‌های یوگوسلاوی سابق در برابر «دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل متحد» در لاهه قرار گرفتند. یک سوم این عده دستگیر و بقیه داوطلبانه تسلیم شدند.

آخرین دستگیر شده در این روند، گوران حاجیچ، سیاستمدار سابق صرب و فرمانده نیروهای جدایی‌طلب صرب در جنگ فاصلۀ سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ میلادی در منطقۀ شرق کرواسی بود. او به اتهام کشتار۳۰۰ نفر از مردم وکووار، در آن منطقه تحت پیگرد بود. از اتهام‌های دیگر وی اخراج مردم غیرصرب از منطقۀ کراجینا است. گوران حاجیچ از سال ۲۰۰۴ متواری شده و تحت تعقیب پلیس صربستان بود.

روز چهارشنبه، بوریس تادیچ رئیس جمهوری صربستان، در نشست مطبوعاتی خود تأیید کرد که گوران حاجیچ پس از عملیاتی طولانی و دشوار در روستایی در شمال غرب بلگراد، پایتخت این کشور، دستگیر شده است. وی این بازداشت این نظامی سابق پس از نزدیک یک دهه، ثمربخش و بسیار موثر خواند.

صربستان از جمله قصد دارد با تحویل آخرین فرمانده فراری جنگ داخلی یوگوسلاوی سابق میان صربستان و کرواسی به دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل متحد در لاهه، شرایط نامزدی رسمی برای عضویت در اتحادیۀ اروپا را به دست آورد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.