خبر فوری
This content is not available in your region

ادامه تحقیقات پلیس نروژ درباره متهم کشتارهای روز جمعه

نظرها
ادامه تحقیقات پلیس نروژ درباره متهم کشتارهای روز جمعه
اندازه متن Aa Aa

اندرس برینگ برویک، متهم حملات روز جمعه در نروژ با پذیرش مسوولیت این وقایع اظهار داشته که اقدام او کاری وحشتناک اما ضروری بوده است. به گفته وکیل این متهم 32 ساله، وی قرار است روز دوشنبه با حضور در دادگاه درباره دلایل این حملات توضیح دهد.

اندرس برینگ برویک، یک تندروی مسیحی نروژی الاصل است که متهم به کشتار 85 نفر در یک اردوی اردوی تابستانی و نیز بمب گذاری در مرکز اسلو است.

وی یک ضد اسلام است و دروب سایت خود مطالبی در مخالفت با ورود مسلمانان به اروپا نوشته است.

پلیس ضمن بازرسی محل زندگی وی همچنان در جستجوی یافتن اطلاعات بیشتر درباره برویک و ارتباطات وی است.

یک شرکت فروشنده تجهیزات کشاورزی تایید کرده که حدود شش تن کود شیمیایی به وی فروخته است. این احتمال داده می شود که این کودها برای ساخت بمبی که در اسلو منفجر شد، استفاده شده باشد.

یکی از همسایگان محل زندگی او در واکنش به این اتفاق می گوید:” او مقادیر زیاد کود شیمیایی خریده بود اما حتی آنها را از بسته هایشان بیرون نیاورد. از او خواستیم تا آنتها را بین همسایگان تقسیم کند ولی او این کار نکرد.”

یکی از همکلاسیهای برویک نیز می گوید:” به نظر می رسد طرز فکر او کاملا تغییر کرده است. او همانگونه که من در دوران مدرسه می شناختم نیست و نمی توانم اتفاقی که افتاده را درک کنم.”

برخی از گزارش های محلی نیز حاکی از آنست که وی با گروههای راست افراطی ارتباطی نزدیک داشته است.

سیو ژنسن، رهبر حزب ترقی که به گروههای راست افراطی در نروژ نزدیک است در واکنش به این اتفاق می گوید:” من تنها برای این اتفاقات ناراحتم. اما این یکی از نخستین واکنش های صورت گرفته از سوی این فرد در مقابل همه ما بود، در مقابل همه نروژی ها و همه ارزشهایی که به آنها اعتقاد داریم. من در حال حاضر به این فکر نمی کنم که این واکنش برای مقابله با چه چیزی رخ داده بلکه به نظر من اکنون همه ما باید با هم باشیم.”

مقام های پلیس نروژ گفته‌اند در حال تحقیق درباره تعداد افرادی هستند که احتمالا در این دو حمله دست داشته‌اند.