خبر فوری

شاخ آفریقا در برابر خطر فاجعه انسانی

شاخ آفریقا در برابر خطر فاجعه انسانی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حبیبو، کودک یکساله سومالیایی است که وزنش به بیش از شش کیلو نمی رسد. او بر اثر سوء تغذیه تقریبا بینایی اش را از دست داده است. در اردوگاه پزشکان بدون مرز در دباب واقع در کنیا و 80 کیلومتری مرز سومالی، او با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

دیگر کودکان سومالیایی که این بخت را هم ندارند تا به آنجا برسند و معمولا در راه تلف می شوند.

بخشی از بینایی حبیبو پیشتر به علت فقدان ویتامین آ از دست رفته بود.

مروا مالین، مادر کودک شب و روز در حال آرام کردن اوست که دل پیچه امانش را بریده و گریه اش بند نمی آید.

او در توصیف وضعیت حاضر گفت: “دخترم شدیدا بیمار است. پدرش در خانه مان در سومالی ماند. خیلی دعا کردم که دخترم بتواند دوباره روی دو پایش بایستد. کاری از دست من برنمی آید و همه چیز را به خدا واگذار کرده ام.”

قحطی و خشکسالی در حالی که دوازده میلیون نفر را در شاخ آفریقا تهدید می کند، به سوی سودان و اوگاندا هم در حال گسترش است. البته سازمان ملل متحد پیش از این، منطقه جنوب سودان را منطقه قحطی زده اعلام کرده است.

تیدحار والد، مشاور سیاستهای بشردوستانه کمیته مبارزه با خشکسالی در اتحادیه اروپا گفت: “چنانچه جوامع بین المللی به کمک افراد مبتلا به سوء تغذیه نشتابند، اوضاع وخیمتر خواهد شد. می دانیم که هر روزه در حدود یک صد کودک در سومالی می میرند و این تعداد، رقم بسیار بالایی است.”

گرسنگانی که از قحطی جنوب گریخته اند به مرکز توزیع مواد غذایی برنامه جهانی غذا در موگادیشو پایتخت سومالی می روند، جایی که بیست سال جنگ داخلی آن را به نابودی کشناده است.

ژوزت شیران، مدیر این مرکز ضمن تاکید بر نیاز فوری دو میلیون نفر به کمک، گفت: “ساکنان مناطق جنوبی سومالی که دسترسی به آنها ناممکن است به حجم زیادی از مکمل های غذایی نیاز دارند. آنها شدیدا دچار ضعف جسمانی شده و باید توجه مان را بر آنها متمرکز کنیم.”

اما جنوب سومالی در کنترل اسلامگرایان الشباب، نزدیک به القاعده است که ارائه مواد غذایی از سوی سازمان های غیر دولتی و بشردوستانه را به ساکنان آن منطقه ممنوع کرده اند.

این قحطی که از بیست سال پیش تاکنون بی سابقه بوده عمدتا کودکان را هدف قرار داده است. خطر از دست رفتن یک نسل انسان در شاخ آفریقا موضوعی جدی است که نباید آن را دست کم گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.