خبر فوری
This content is not available in your region

کودکان در شاخ آفریقا در راه اردوگاهها جان می دهند

نظرها
کودکان در شاخ آفریقا در راه اردوگاهها جان می دهند
اندازه متن Aa Aa

درگیری های منطقه ای و خشکسالی بی سابقۀ نیم قرن اخیر، جان دوازده میلیون نفر را در شاخ آفریقا؛ اریتره، اتیوپی، جیبوتی، کنیا، سودان و خصوصا سومالی، تهدید می کند.

گرسنگی در شاخ آفریقا آنقدر شدید شده است که هزاران نفر برای رسیدن به اردوگاههایی که بتوانند در آن شکمشان را اندکی سیر کنند کیلومترها را پای پیاده طی می کنند.

گرسنگی و نا امیدی مفرط آنقدر سخت شده است که مادران مجبور می شوند تا در راه رسیدن به اردوگاهها، کودکان را در کنار جاده ها رها کنند؛ بعضی ها را مرده و بعضی ها را حتی زنده.

گرسنگان بدترین کشور قحطی زده سومالی نیز به اردوگاههای برپا شده سازمان ملل متحد در موگادیشو، پایتخت سومالی هجوم می آورند.

یکی از مردانی که پای پیاده و پس از طی مسافت 250 کیلومتری به یکی از این اردوگاهها وارد شده بود گفت:“همه گرسنه و تشنه اند. چندین کودک در راه جان دادند و چاره ای نداشتیم جز اینکه آنها را در کنار جاده رها کنیم.”

اما رسیدن به ارودگاه رسیدن به ساحل نجات نیست. بسیاری از کودکانی که پوست به استخوانشان رسیده است آنقدر ضعیف شده اند که زنده نمی مانند. یک زن با اشاره به شرایط سخت اردوگاه گفت:“می بینید که چگونه در رنجیم. دو بچه ام را در همین کمپ از دست دادم، سه بچه دیگرم نیز بیمار افتاده اند.”

یک کارشناس ‘آکسفام’ (سازمان خیریه غیردولتی بریتانیا) در گفتگو با خبرنگار یورونیوزبا بیان این که به میلیونها دلار نیاز است گفت:“در کمک به گرسنگان، سازمان ملل متحد به 2.1 میلیارد دلار نیاز دارد اما فقط 1.2 میلیارد دلار جمع آوری شده است. برای رهایی از بحران موجود نهصد میلیون دلار دیگر باید جمع آوری شود.”

با این وجود، در نشست روز دوشنبه سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد، فائو، در رم ایتالیا، نیاز به کمکهای بیشتر و کمک رسانی هوایی مورد تاکید قرار گرفت که قرار است به زودی شروع شود.

اما حتی اگر کشورها به موقع واکنش نشان داده و کمکهای لازم جمع آوری گردد مشکل رساندن آنها به گرسنگان در بخشی از مناطق همچنان باقی است، چرا که گروه اسلامگرای الشباب، نزدیک به القاعده، راه ارسال مواد غذایی سازمانها به نیازمندان را در جنوب سومالی بسته و گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه هزاران نفر از گرسنگی می میرند را رد می کند.