خبر فوری

حسنی مبارک راهی قاهره شد

حسنی مبارک راهی قاهره شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حسنی مبارک بیمارستان محل اقامت خود در شرم الشیخ را به مقصد فرودگاه ترک کرده است تا راهی جلسه دادگاه در قاهره بشود.

آکادمی پلیس قاهره امروز میزبان دادستان، آقای مبارک و وکلای مدافع او است. آقای مبارک به شیوه مرسوم محاکمه در مصر در یک محفظه قفس مانند در دادگاه حاضر خواهد شد. میلیونها نفر در مصر و در کشورهای دیگر جهان شاهد پخش مستقیم این دادگاه خواهند بود.

دولت جدید مصر از نخستین روز سرنگونی حسنی مبارک برای تسریع در روند محاکمه او تحت فشار بوده است. اعتراضهای نمادین در میدان تحریر قاهره بارها پس از ترک قدرت توسط حاکم پیشین مصر ادامه پیدا کرد.

این شهروند قاهره می گوید: «درباره این محاکمه بین مردم مصر اتفاق نظر وجود ندارد. شماری از مردم مخالف محاکمه مبارک هستند و بعضی ها موافق آن»

به نظر این زن محاکمه مبارک ساختگی است و یک محاکمه واقعی برگزار نخواهد شد. چرا که دادستان کل در این پرونده اعمال نفوذ کرده است.

پیش تر تردیدهایی درباره حضور مبارک در دادگاه مطرح شده بود. وکیلان مدافع او می گفتند آقای مبارک به دلیل بیماری سختی که دارد قادر به حاضر شدن در دادگاه نیست. این ادعا البته بارها به وسیله مقامهای مصری رد شد و آنها بر حضور حسنی مبارک در دادگاه اصرار داشتند.

جمال و علا دو پسر حسنی مبارک و چند نفر از اعضای ارشد حکومت او هم امروز محاکمه خواهند شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.