خبر فوری

سنا رای به افزایش سقف بدهی آمریکا داد

سنا رای به افزایش سقف بدهی آمریکا داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اختلاف نظر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا بر سر طرح افزایش سقف بدهی دولت سرانجام به مصالحه تبدیل شد و پس از رای موافق مجلس نمایندگان روز سه شنبه به تصویب مجلس سنا رسید.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از تصویب این طرح در سنا گفت:“در روزهای گذشته شاهد بودیم که هر آن وقت که زمان تنگ است و فاجعه ای قد علم می کند، واشنگتن قابلیت مواجه با آن را پیدا می کند. خطر ورشکستگی و فاجعه اقتصادی نباید مردم و مسئولان این شهر و کشور را از به هم آمدن و انجام وظیفه و یافتن راه حل باز دارد.”

در پی تصویب در مجلس نمایندگان، مجلس سنای آمریکا نیز با 74 رای موافق در مقابل 26 رای مخالف، طرح افزایش سقف بدهی این کشور را از تصویب گذارند.

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا روز دوشنبه با 269 رای موافق در مقابل 161 رای مخالف، طرح افزایش سقف بدهی این کشور را تصویب کرده و راه را برای تصویب نهایی آن در مجلس سنا هموار کرده بود.

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اختیار نمایندگان حزب جمهوریخواه و اکثر کرسی های مجلس سنا در اختیار نمایندگان حزب دموکرات است.

بر اساس این طرح که اکنون به صورت قانون در می آید، جمهوریخواهان با افزایش 2 تریلیون و چهار صد میلیارد دلاری سقف بدهی های موجود آمریکا که 14 تریلیون و سیصد میلیارد دلار است موافقت کردند.

آنان در مقابل دولت باراک اوباما را ملزم کردند تا 2 تریلیون و یکصد میلیارد دلار از هزینه های دولت بکاهد.

در اختلاف بر سر افزایش سقف بدهی ها، دموکراتها خواهان اخذ مالیات بیشتر از شهروندان مرفه و عدم کاهش هزینه های بخش تامین اجتماعی و درمانی و عدم افزایش فشارهای مالی بر اقشار کم درآمد هستند. اما جمهوریخواهان و نمایندگان راستگرای تی پارتی کنگره خواهان کاهش هزینه های دولت و عدم افزایش مالیاتها هستند.

اگر کاخ سفید نمی توانست با جمهوریخواهان بر سر افزایش سقف بدهی ها به توافق برسد خزانه داری و دولت آمریکا در انجام تعهدات مالی خود با مشکلات بسیار جدی روبرو می شد.

کسری بودجه سال جاری دولت آمریکا بیش از 1 تریلیون و پانصد میلیارد دلاراست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.