خبر فوری

معضل شبیه سازی محصولات غربی در چین

معضل شبیه سازی محصولات غربی در چین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در شهر کونمینگ در جنوب غربی چین، نمونه‌های ساختگی محصولات شرکت سوئدیِ ‌ای. کِ. آ یافت شده است. این محصولات شامل مبلمانی بسیار شبیه به اصل سوئدی، ساک‌های خرید و مدادهایی زردرنگ هستند. حتی برخی فرآورده های غذایی سوئدی نیز در چین بازسازی می‌شوند.
 
پاول فرنچ، یک کار‌شناس امور بازار در این باره گفته است: «هر مارک تجاری خارجی که تا به حال چین رسیده، بازسازی شده است. اجناسی یافت می شوند بسیار مشابه اصل. فردی که لوح رایانه‌های اپل را بیرون از مکانی شبیه فروشگاه اپل می‌فروشد، نوع جعلی آن را عرضه نمی‌کند. این ها کامپیوترهای مشابه اپل هستند و کمی متفاوت با انواع جعلی آن. نزدیک ۲۵ سال است که چنین محصولاتی وجود دارند.»
 
حقوق حفاظت از مارک‌های خارجی در چین موجود است، اما اجرای آن شکلی پیگیر ندارد. بسیاری از محصولات غربی در این کشور شبیه سازی می‌شوند. اما موضوع میزان نسخه برداری و نقض حقوق انحصاری تولید محصولات شرکت های خاص در چین قابل پیگیری است. برای نمونه تاکنون دو فروشگاه از مجموع پنج فروشگاه اپل در چین بسته شده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.