خبر فوری

یینلاک شیناواترا نخست وزیر تایلند شد

یینلاک شیناواترا نخست وزیر تایلند شد
اندازه متن Aa Aa

پارلمان تایلند یینلاک شیناواترا را به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب کرد. حزب خانم شیناواترا در انتخابات ماه گذشته به پیروزی رسید و او رهبری دولتی ائتلافی متشکل از شش حزب را به عهده خواهد داشت.

مهمترین چالش نخست وزیر جدید سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی تایلند است. اما هنوز خاطره ناآرامیهای سال گذشته بانکوک که بیش از نود کشته به جا گذاشت از یاد مردم نرفته است.

خانم شیناواترا پس از اعلام نتیجه رای گیری در پارلمان در جمع خبرنگاران گفت برای آغاز کارش به عنوان نخست وزیر لحظه شماری می کند اما باید منتظر اعلام رسمی پارلمان باشد تا بتواند کمک به مردم را آغاز کند. او از همه مردم خواست که دست به دست هم بدهند و برای تایلند کار کنند.

یینلاک شیناواترای 44 ساله، مدیر یک شرکت ساختمانی است و بتازگی وارد سیاست شده است.

او جوانترین خواهر تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند است که پنج سال قبل در پی کودتای نظامیان از قدرت کنار رفت. آقای شیناواترا پس از این کودتا به تبعیدی خودخواسته در خارج از تایلند رفت.

آقای شیناواترا در پی پیروزی خواهرش در انتخابات گفته بود که قصد بازگشته به تایلند را دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.