خبر فوری
This content is not available in your region

انزاوی بشار اسد از سوی غرب و دنیای عرب

نظرها
انزاوی بشار اسد از سوی غرب و دنیای عرب
اندازه متن Aa Aa

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که ظاهرا نسبت به واکنش‌های جهانی بی‌اعتناست، حالا با فشارهای بین المللی مضاعفی روبرو شده است.
 
در ابتدای سرکوب اعتراضات مردمی که شش ماه از آن می‌گذرد، آقای اسد در کانون فشارهای غرب قرار گرفته بود.
 
رئیس جمهوری سوریه، بی‌اعتنا به فشارهای غرب از اصلاحات در کشورش خبر داد. با نشان دادن تصاویر مربوط به مهمات نظامی جمع آوری شده از نیروهای معترض در تلویزیون دولتی سوریه، آقای اسد برآن بود تا نشان دهد که دولتش قربانی اقدامات تروریستی است.
 
اما موضعگیری روز یکشنبه عربستان سعودی نسبت به کشتار مردم بیگناه سوریه و فراخواندن سفیرش از دمشق، حکایت از آن دارد که این گفتمان نخ نما شده و دیگر کارساز نیست.
 
بطوری که درست روز بعد از آن، کویت و بحرین نیز دست به اقدامی مشابه زدند. قطر را هم نباید فراموش کرد که قبل از این، در ماه ژوئیه چنین اقدامی انجام داده بود.
 
تلویزیون العربیه یکشنبه شب سخنان شاه عبدالله را پخش کرد که در آن به صراحت از بشار اسد خواسته بود تا «ماشین کشتار» را متوقف کند. این پیام به مثابه پایانی بر ملاحظه کاری‌های سنتی عربستان در روابط دیپلماتیکش محسوب می‌شود.
 
حال، آنچه برای سوریه باقی مانده، موضع گیری معتدلتر اتحادیه عرب است که از بشار اسد خواسته تا فورا به تمام اقدامات نظامی علیه شهروندان سوریه پایان دهد.
 
نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب ضمن رد کاربرد شیوه‌های خشن گفت: «اگر شما انتظار اقدامی از سوی اتحادیه عرب را دارید، هیچ اقدامی از سوی این اتحادیه صورت نخواهد گرفت. اگر به منظور پایان بخشیدن به این مشکلات، خواهان پیامی از سوی این اتحادیه هستید، باید بگویم که ما انتظار اقداماتی خشن نداریم. البته منظورم تنها سوریه نیست بلکه این درخواست شامل دیگر کشورهای عربی، نظیر لیبی هم می‌شود. انتظار این است که بتوانیم آن‌ها را گام به گام متقاعد سازیم.»
 
با این همه، برخی تحلیلگران براین باورند که سقوط حکومت آقای اسد امری است اجتناب ناپذیر. واقعیت این است که بشار اسد بیش از گذشته در انزوا قرار گرفته و اصلاحات او دیگر نمی‌تواند نه غرب را متقاعد سازد و نه دنیای عرب را.
 
خصوصا با وجود کشته شدن بیش از دو هزار نفر از نیمه ماه مارس گذشته تاکنون، سوری‌ها به طرز تحسین برانگیزی همچنان بر سقوط حکومت کنونی اصرار می‌ورزند.
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.