خبر فوری

روسای جمهوری روسیه و اوکراین دیدار کردند

روسای جمهوری روسیه و اوکراین دیدار کردند
اندازه متن Aa Aa

روسای جمهوری روسیه و اوکراین در سوچی روسیه با هم دیدار کردند. محور مذاکرات مسائل اقتصادی و همکاریهای دوجانبه در زمینه انرژی است. سران دو کشور همچنین درباره همکاریهای بیشتر منطقه ای بین کشورهای تشکیل دهنده شوروی سابق گفتگو خواهند کرد. رئیس جمهوری روسیه سفر دو هفته پیش خود به اوکراین را به دلیل عدم توافق بر سر موضوع ادغام شرکتهای نفت و انرژی دو کشور لغو کرده بود.

روسیه یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی اوکراین است که در تجارت خارجی این کشور سهمی سی درصدی دارد. با این حال روابط اقتصادی دو کشور در یک سال اخیر به دلیل چانه زنی بر سر قیمت گاز تیره شده است. مذاکرات دو کشور در دو ماه قبل بر سر قیمت گاز صادراتی روسیه به اوکراین بدون نتیجه به پایان رسید.

رئیس جمهوری اوکراین در حالی به دیدار آقای مدودیف رفته که در داخل کشور به دلیل محاکمه و دستگیری نخست وزیر سابق از طرف مخالفان مورد انتقاد شدیدی قرار دارد. یکی از اتهامات نخست وزیر سابق اوکراین سوء استفاده از قدرت در موضوع قرارداد گاز با روسیه است. قاضی دادگاه خانم تیموشنکو هفته گذشته دستور بازداشت او را صادر کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.