خبر فوری

اولین ازدواج یک همجنسگرا و تراجنسی در کوبا

اولین ازدواج یک همجنسگرا و تراجنسی در کوبا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

برای اولین بار در کوبا یک مرد همجنسگرا با یک فرد تراجنسی ازدواج رسمی کردند.
 
ایگناسیو استرادا، مرد 31 ساله مدافع حقوق همجنسگرایان با وندی ایرپای 37 ساله تراجنسی سوار بر ماشین عروس از خیابانهای مختلف هاوانا عبور کردند.
 
وندی ایرپا که پس از یک عمل جراحی از سال 2007 رسما زن محسوب می شود، می گوید که نمی خواسته که دولت کوبا از ازدواج او استفاده ابزاری سیاسی کند.
 
گرچه این ازدواج رسما یک ازدواج همجنسگرایانه نیست ولی ناظران می گویند با توجه به ماهیت متفاوت آن، این ازدواج می تواند اولین گام به سوی به رسمیت شناخته شدن زوجهای همجنسگرا در این کشور کمونیستی باشد.
 
ماریلا کاسترو، دختر رائول کاسترو، کفیل رهبر کوبا که خود مدیر یک مرکز آموزش جنسی است می گوید: “خوشحالم از اینکه وندی ایرپا توانست ازدواج کند، گرچه آن طور که می خواست نتوانست با یک مرد غیر همجنسگرا عقد کند. اما به نظر می رسد که او عشق زندگی خود را یافته. ما هم برایش آرزوی خوشبختی می کنیم.”
 
همجنسگرایان از دهه 60 در کوبا ضدانقلاب تلقی شده و در کمپ هایی زندانی بودند، اما فیدل کاسترو سال گذشته از این کار عذر خواهی کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.