خبر فوری

رئیس جمهوری برمه با رهبر مخالفان دیدار کرد

رئیس جمهوری برمه با رهبر مخالفان دیدار کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان دولت برمه با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. این برای اولین بار است که آنگ سان سوچی پس از پایان حبس خانگی شهر خود را ترک می کند. این دیدار همچنین اولین ملاقات رئیس جمهوری برمه با رهبر مخالفان و برنده جایزه صلح نوبل است. دیداری که بدون حضور رسانه های مستقل انجام شد.

حزب آنگ سان سوچی، در انتخابات پارلمانی سال 1990 میلادی به پیروزی رسید و این فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر در آستانه نخست وزیری قرار گرفت. اما نظامیان به او اجازه تشکیل دولت ندادند. از آن زمان تا سال گذشته آنگ سان سوچی حدود پانزده سال را در حبس خانگی به سر برد. او در ماه نوامبر سال گذشته میلادی آزاد شد و چند ماه بعد از آن رئیس جمهوری کنونی برمه تین سین به قدرت رسید. آقای سین اگرچه در دولت نظامی پیشین نخست وزیر بود، به عنوان چهره ای متعادل تر شناخته شده است و در گذشته چند بار پیشنهاد گفتگو با مخالفان را مطرح کرده بود. پیشنهادی که هر بار از طرف خانم سوچی رد می شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.