خبر فوری

حماس آتش بس موقت را در برابر اسرائیل پذیرفت

حماس آتش بس موقت را در برابر اسرائیل پذیرفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد پس از پنج روز درگیری خونین با ارتش اسرائیل برای آتش بس موقت به توافق رسید.

یکی از سخنگویان حماس در حالی چهره خود را پوشانده بود روز دوشنبه در حضور خبرنگاران گفت:«ما به طور موقت به منظور تامین منافع مردم خود آتش بس خواهیم کرد.»

توافق برسر آتش بس در حالی است که نماینده حماس گفته است که در این اقدام جایی برای سخن گفتن از آرام گرفتن در برابر دشمنی که رهبر و کودکانمان را کشته است وجود ندارد.

یکی از شهروندان غزه می گوید:«من از این آتش بس حمایت می کنم چراکه جنگ اثر منفی بر زندگی ما می گذارد.»

پس از انتشار این خبر در مطبوعات عبری زبان، به نظر می رسد که اگرچه مردم اسرائیل نیز از این آتش بس احساس رضایت می کنند اما چندان به آینده خوش بین نیستند.

یکی از شهروندان برشبا می گوید:«کار دیگری نمی توان انجام داد جز اینکه باید به نوعی توافق دست یابیم. فکر نمی کنم که این توافق کوتاه مدت کمکی به نظامیان حماس کند. یکی دو هفته دیگر باز درگیری ها آغاز می شود.»

شهروند دیگری با اشاره به ضربه ای که درگیری طرفین به غیرنظامیان وارد کرده است می گوید:«این واکنشی است برای نمونه به همه تلفاتی که برجا مانده است. ما ضربه ای سخت به آنان نزدیم تا ساکتشان کنیم. آنها دوباره آغاز می کنند و درگیری پایان نمی یابد. نمی توان در چنین شرایطی زندگی آرامی داشت.»

در درگیری های اخیر حماس و ارتش اسرائیل در نوار غزه، روز پنجشنبه هشت اسرائیلی که شش تن از آنان شهروندان غیرنظامی بودند سوار بر خودروهایشان به رگبار گلوله بسته شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.