خبر فوری
This content is not available in your region

تلاش اروپا برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه

تلاش اروپا برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه
اندازه متن Aa Aa

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تلاش برای از سرگرفته شدن مذاکرات مقامات دولت اسرائیل و دولت خودمختار فلسطین با بلندپایه ترین رهبران این دو دولت دیدار کرد.

این دیدار در حالی صورت گرفت که مقامات فلسطینی خواستار به رسمیت شناخته شدن دولت خود از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دولتی مستقل شده اند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:«من برای طرح اینکه چگونه در مذاکرات در حال پیشروی هستیم به اینجا آمده ام. باور دارم که تغییراتی که ما در میان همسایگان و کشورهای اطراف اسرائیل شاهدش بوده ایم حتی محرک و ضرورتی برای تلاش بیشتر در راستای دستیابی به یک راه حل است که به وسیله آن مردم اسرائیل و مردم فلسطین با یکدیگر در صلح زندگی کنند.»

سلام فیاض، نخست وزیر دولت فلسطین به همراه خانم اشتون در مراسم آغاز ساخت یک مرکز امنیتی در شهر جنین واقع در شمال کرانه باختری که با حمایت مالی اتحادیه اروپا کلید خورده است شرکت کرد.

این مقام بلند پایه اتحادیه اروپا علاوه بر دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در بیت المقدس و تل آویو نیز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و ایهود باراک وزیر دفاع دولت اسرائیل نیز به گفتگو نشست.

در همین حال، در ساعات آغازین روز دوشنبه، راننده فلسطینی یک دستگاه تاکسی مسروقه در شهر تل آویو به شهروندان اسراییلی حمله ور شد که این حادثه مجروح شدن هشت شهروند اسرائیلی را در پی داشت.

مذاکرات صلح میان مقامات اسرائیلی و فلسطینی، درپی مخالفت اسرائیل با تمدید مدت زمان تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری متوقف شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.