خبر فوری
This content is not available in your region

کشف اسناد همکاری اطلاعاتی غرب و لیبی

نظرها
کشف اسناد همکاری اطلاعاتی غرب و لیبی
اندازه متن Aa Aa

مخالفان با تفتیش یکی از دفترهای سرویس اطلاعات و امنیت رژیم قذافی که زیر نظر موسی کوسا، وزیر امور خارجه وقت اداره می‌شده به اسنادی دست یافته‌اند که از همکاری سرویس‌های اطلاعاتی غربی با رژیم قذافی و شخص موسی کوسا پرده بر می‌دارد.

مکاتبات و مراودات «ام آی سیکس» و «سیا» با رژیم سرهنگ قذافی، رازی است که از میان این پرونده‌ها بیرون افتاده است.

این اسناد که حالا به دست پیتر بوکارت از سازمان دیده‌بان حقوق بشر افتاده، آمریکا را با اتهامی جدی روبرو می‌کند: دور زدن قوانین منع شکنجه از طریق سپردن زندانیان به بازجویان کشوری واسط.

بوکارت می‌گوید: «سیا ۸ یا ۹ نفر را به ماموران اطلاعات لیبی تحویل داده که فرا‌تر از بازداشت مظنونان ستیزه گر اسلامی بوده است. سیا همچنین سوال‌هایی که باید از ایشان پرسیده می‌شده را نیز می‌فرستاده و در این مدارک بسیار واضح است که خودشان در برخی از بازجویی‌ها حاضر بوده‌اند.»

یکی از این افراد عبد الکریم بلحاج، فرمانده کنونی شورای نظامی طرابلس است. او مدعی است که همراه با همسر حامله‌اش ربوده شده، قبل از تحویل به رژیم قذافی توسط خود سیا شکنجه شده و سپس به زندان مخوف ابو سلیم لیبی انتقال یافته است.

نامه‌های سیا با عبارت «موسی عزیز» آغاز و با نام کوچک مامور مربوطه امضا شده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.