خبر فوری
This content is not available in your region

اتحادیه اروپا واردات نفت از سوریه را ممنوع کرد

اتحادیه اروپا واردات نفت از سوریه را ممنوع کرد
اندازه متن Aa Aa

وزیران خارجه کشورهای اروپایی در نشستی غیررسمی در لهستان تحریم‌های جدیدی را علیه حکومت سوریه وضع کردند. بر اساس این تحریم‌ها علاوه بر ممنوعیت واردات نفت از سوریه، معامله با سه شرکت سوری هم ممنوع خواهد شد. اتحادیه اروپا قصد دارد با این تحریم‌ها دولت بشار اسد را برای متوقف کردن خشونت‌ها علیه معترضان تحت فشار بگذارد.

اتحادیه اروپا پیش‌تر هم دولت سوریه را تحریم کرده بود اما این برای اولین بار است که تحریم‌ها شرکت‌های سوری را هم در برمی گیرد. با این حال اتحادیه اروپا هنوز یک گام از آمریکا عقب‌تر است که حتی سرمایه گذاری را در سوریه ممنوع کرده است.

کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید: «تحریم‌هایی که ما در نظر گرفته‌ایم حکومت سوریه را از درآمدهای دولتی محروم می‌کند. ما قصد داریم با افزایش فشارهای اقتصادی، تغییراتی سیاسی ایجاد کنیم تا خونریزی در سوریه متوقف شود و مردم این کشور به خواسته‌های مشروع خود برسند.»

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اقدام اتحادیه اروپا برای وضع تحریم‌های جدید علیه سوریه را «بدون فایده» خوانده است. مسکو یکی از متحدان دمشق به حساب می‌آید و پیش‌تر هم با تحریم‌ها علیه سوریه مخالفت کرده بود و خواستار آن شده بود که به بشار اسد برای «اجرای اصلاحات» زمان داده شود.

یک چهارم درآمد دولت سوریه از نفت است و ۹۵ درصد نفت این کشور به اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.