خبر فوری
This content is not available in your region

چین به آرامی از صنعت نفت و گاز ایران کنار می کشد

نظرها
چین به آرامی از صنعت نفت و گاز ایران کنار می کشد
اندازه متن Aa Aa

چین به دلیل همراهی با سیاستهای آمریکا علیه ایران خود را به آرامی از بخش انرژی و صنعت نفت و گاز ایران کنار می کشد. مدیران ارشد چینی و مقامهای آمریکایی که نامشان فاش نشده است، در گفتگو با خبرگزاری رویترز از این تغییر رویه چین خبر داده اند.

یکی از مقامهای کنگره آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که چین با خروج تدریجی از صنعت نفت و گاز ایران و «همگام شدن» با خواسته های آمریکا بی سر و صدا از واشنگتن امتیازهای زیادی گرفته است. این مقام ارشد آمریکایی که نخواسته است نامش اعلام شود می گوید: «اواخر سال 2010 میلادی بود که مقامهای چینی به ما می گفتند که هرچند نمی توانیم علنی بگوییم اما شما خواهید دید که چین با ایران قرارداد جدیدی امضا نخواهد کرد.»

باراک اوباما از آغاز ورود به کاخ سفید بارها پکن را برای کاهش روابط تجاری با تهران تحت فشار قرار داده بود. سخنگوی کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفته است که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر خود به پکن مساله روابط چین و ایران را با مقامهای چینی در میان گذاشته است. خانم کایتلین هایدن می گوید باراک اوباما، جو بایدن، و هیلاری کلینتون همگی بر لزوم کاهش سرمایه گذاری چین در بخش انرژی ایران تاکید کرده اند. خانم هایدن می گوید چین نباید قراردادهای کنونی خود با ایران را گسترش بدهد و باید از بستن قرارداد جدید با ایران خودداری کند.

البته نشانه های تمایل چین به خروج از ایران از چند ماه پیش قابل مشاهده بود. از سه ماه قبل مقامهای ایران دو بار به شرکت سی ان پی سی، بزرگترین شرکت نفت و گاز دولتی چین، برای سرعت بخشیدن به کار خود در میدان گاز طبیعی پارس جنوبی هشدار داده اند. به گزارش رسانه های ایران مقامهای این کشور شرکت چینی را به فسخ این قرارداد چند میلیارد دلاری هم تهدید کرده اند. دو مدیر چینی به خبرگزاری رویترز گفته اند این تهدید پس از آن مطرح شد که سومین شرکت دولتی نفت چین از پروژه میدان گاز پارس شمالی کنار کشید. مقامهای دولتی چین به این شرکت هشدار داده بودند که همکاری با ایران را متوقف کند.

هفته گذشته شرکت ملی نفت ایران، به دلیل تاخیرهای متعدد شرکت گاز پروم روسیه را از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر کنار گذاشت و حالا اگر چین هم از بخش انرژی ایران کنار بکشد، این بخش حیاتی دومین تولید کننده نفت اوپک با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد.

دولت چین تلاش کرده است که تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر معاملات پکن و تهران در بخش انرژی تاثیرگذار نباشد. چرا که تحریمهای سازمان ملل متحد عمدتا بر صنایع نظامی و برنامه اتمی ایران متمرکز است. اما تحریمهای یک جانبه از سوی آمریکا علاوه بر صنایع نظامی ایران، بخش انرژی و بانکداری این کشور را هم هدف قرار داده است. این مساله چین را در دوراهی انتخاب بین آمریکا و ایران قرار داده است. دو کشوری که هر یک به نوعی برای چین مهم هستند.

چین با داشتن سهمی پانزده درصدی، در صدر کشورهای صادرکننده به آمریکا قرار دارد و آمریکا یکی از مهمترین شرکای اقتصادی اش به حساب می آید. از طرفی در سالهای گذشته چین توانسته بود جای خالی کشورهای غربی را در صنایع انرژی و ساختمان ایران پر کند. میزان حجم مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2009 میلادی نسبت به پانزده سال قبل از آن 36 برابر شده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.