خبر فوری
This content is not available in your region

هفته بحرانی اتحادیه اروپا برای برون رفت از بحران مالی

نظرها
هفته بحرانی اتحادیه اروپا برای برون رفت از بحران مالی
اندازه متن Aa Aa

اروپا در هفته جاری با مجموعه‌ای از آزمون‌های حقوقی و سیاسی روبرو است که می‌تواند تمام تلاش‌های صورت گرفته در زمینه حل وفصل بحران بدهی‌ها را با شکست روبرو سازد. موضوعی که فشار بر دولتهای عضو را افزایش خواهد داد تا برای بهبود شرایط مالی راه حل‌های جدی تری بیایند.

در داخل بانک مرکزی اروپا بر سر مداخله از طریق اوراق قرضه برای حمایت مالی از ایتالیا، اختلاف نظر وجود دارد. البته انتظار می‌رود که این طرح و برنامه مورد بازبینی قرار گیرد.

در همین حال، دادگاه فدرال قانون اساسی آلمان ممکن است آزادی این کشور را که بزرگ‌ترین حامی و پشتیبان مالی در امر نجات کشورهای گرفتار بحران مالی محسوب می‌شود، محدود کند.

این دادگاه چهارشنبه پس از مدت‌ها انتظار، رای خود را در زمینه شکایتهای مطرح شده از دولت این کشور، در زمینه نقض قانون آلمان و معاهدات اروپا در جریان کمک چند میلیارد یوریی به یونان، ایرلند و پرتغال صادر خواهد کرد.

کار‌شناسان حقوقی براین باورند که دادگاه بعید است که کل مشارکت این کشور را ممنوع کند. اما انتظار می‌رود که از پارلمان آلمان بخواهد که بخش بیشتری از آن را تصویب کند.

کمترین پیامد چرخش افکار عمومی مردم آلمان و جهت گیری مخالف نسبت به کمک مالی بیشتر به اتحادیه اروپا، کند‌تر شدن واکنش و پاسخ برلین به بحران بدهی‌ها است.

در همین حال، یونان روز جمعه میزان موفقیتش در زمینه جذب مشارکت سرمایه گذران بخش خصوصی در مبادلات اوراق قرضه در راستای جبران کسری بودجه ۳۴۰ میلیارد یورویی آن کشور را گزارش خواهد کرد.

رهبران کشورهای منطقه پولی یورو امیدوارند که پارلمان کشور متبوعشان بتواند اصلاحات مربوط به پیش نیازهای ثبات مالی اروپا را پیش از ماه اکتبر آینده به تصویب برساند.

با این همه اما، پایه و ستون طرح‌های ارائه شده در زمینه حل بحران مالی چندان مستحکم به نظر نمی‌رسد. نشست ماهانه بانک مرکزی اروپا روز پنج شنبه با چالش چگونگی برون رفت از بحران مالی ایتالیا گره خورده است.

استفان گروبه:
“بار و مسئولیت بحران مالی حوزه یورو، بطور فزاینده ای بر دوش دولت آلمان به رهبری آنگلا مرکل سنگینی می کند، بویژه که با هفته انتخاباتی دشواری روبرو بوده است. در این باره با کلودیا کاده، گزارشگر فاینانشیال تایمز در آلمان گفتگو می کنیم.
 
کلودیا! احزاب دولت ائتلافی آلمان با یک شکست سنگین دیگر روبرو شده اند. آیا این به خاطر کوشش ناموفق در توضیح سیاست مرکل در قبال بحران یورو بوده است؟
 
کاده:
“ فکر می کنم مطلقا همینطور است. آنگلا مرکل صدر اعظم که همچنین رئیس حزب دمکرات مسیحی نیز هست، به طور بی سابقه ای یک سیاست نامطمئن را در قبال بحران یورو در پیش گرفته است. تصویری که او و شرکای ائتلافی دیگرش یعنی لیبرال ها در مورد این بحران ایجاد کرده اند، کاملا ویرانگر است و فکر می کنم که رای دهندگان تمایلی به آن ندارند. رای دهندگان نمی خواهند ائتلافی در حکومت باشد که به طرز ناامیدکننده ای تقسیم شده است.”
  
استفان گروبه:
اجازه بدهید در مورد دستور کار این هفته صحبت کنیم.
روز سه شنبه وزیران مالی آلمان، فنلاند و هلند در برلین دیدار می کنند. به نظر می رسد سخت ترین انتقادات در مورد کمک های مالی یونان در این نشست طرح خواهد شد. با توجه به اینکه تردید در مورد برنامه ریاضتی یونان درحال افزایش است، از این نشست چه انتظاری می توان داشت؟
 
کاده:
“آنچه در این میان شرط اصلی است، اینست که آینده اتحادیه اروپا چگونه باشد. بسته به اینست که آیا اروپا به دو گروه کشورها تقسیم خواهد شد، یعنی گروهی که از پس کنترل وضعیت مالی و بدهی های خود برمی آیند و گروهی که دائم در گرداب بدهی های معوقه است.
 
شویبله، وزیر دارایی آلمان و دو همتای دیگرش می خواهند در مورد شرایط حمایت ها تصمیم بگیرند و اینکه کشورهای وام دهنده باید خواهان ضمانت های ویژه ای از سوی کشورهایی نظیر یونان باشند. برلین بیش از پیش در ارتباط با یونان مسئله دارد و طبق اطلاع ما تردیدهای بیشتری در مورد برنامه اصلاحات یونان بوجود آمده است.
 
استفان گروبه:
روز چهارشنبه، دادگاه قانون اساسی آلمان، نظر خود در مورد شیوه های ایجاد ثبات مالی در اروپا را اعلام می کند.
تحلیل گران بر این باور نیستند که دادگاه احکام کاملا متفاوتی را اعلام خواهد کرد، اما آیا این خودبخود مایه ترس دولت نشده است؟
 
کاده:
“بله، نحوه فرمول بندی این احکام بیشترین اهمیت را برای آنگلا مرکل دارد. این دادگاه تعیین خواهد کرد که او تا چه حد خواهد توانست در بروکسل از قدرت سیاسی استفاده کند. تعهدات او در جلسه سران اتحادیه اروپا که تا چند هفته دیگر برگزار می شود، می تواند تا چه حد مورد تایید پارلمان آلمان قرار گیرد. احکام دادگاه، قدرت مانور صدر اعظم با توجه به توازن بین او و اعضای پارلمان را تعیین خواهد کرد.
 
استفان گروبه:
روز پنجشنبه، باراک اوباما تلاش خواهد کرد تا در کنگره ابتکاراتی را برای  مدیریت بحران در آمریکا مطرح کند. فکر نمی کنید آنجلا مرکل نیز نیاز به یک چنین اقدام جسورانه ای داشته باشد؟
 
کاده:
درحقیقت بسیار ضرور است. ولی من بسیار بسیار تردید دارم که او چنین کاری انجام دهد. آنگلا مرکل نه سخنور بزرگی است و نه شخصیتی است که ترحم برانگیز باشد. به هر حال او می تواند از فرصت استفاده کند و روز چهارشنبه که در پارلمان بحث بودجه خواهد بود، یک سخنرانی ایراد کند. بطور سنتی صدر اعظم می تواند از این فرصت برای طرح سیاست های بزرگ و اکنون برای در میان نهادن بحران جاری نیز که ضرورت مطلق دارد استفاده کند.
مردم می خواهند بدانند قدرت خریدشان درآینده چگونه خواهد بود و صدر اعظم آنها رابه چه سمتی رهبری می کند. ولی گمان می کنم که آنگلا مرکل از این فرصت استفاده نکند.
 
استفان گروبه:
کلودیا کاده، گزارشگر فاینانشیال تایمز در آلمان، از شرکت شما در بحث سپاسگزارم.