خبر فوری
This content is not available in your region

اوکراین: از گازپروم روسیه شکایت می کنیم

نظرها
اوکراین: از گازپروم روسیه شکایت می کنیم
اندازه متن Aa Aa

مقامات اوکراین می گویند در صورتی که راه حلی در مناقشه اخیر با شرکت گاز پروم روسیه بر سر ادامه خرید گاز طبیعی از این کشور به دست نیاید به دادگاهی بین المللی شکایت می برند.

وزیران خارجه دو کشور روز دوشنبه در مسکو، پایتخت روسیه دیدار و درباره شرایط ادامه صادرات گاز از روسیه به اوکراین گفتگو کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه گفت: «هرآنکس که تلاش کند تا دیگری را به گوشه ای براند هرگز نمی تواند رابطه خوبی را رهبری کرده و مناسبات راهبردی را لحاظ کند. روسیه در رابطه خود با اوکراین چنین تلاشی را نمی کند. ما ضوابط در شراکت را رعایت می کنیم.»

در حالی که شرایط پیشنهادی دولت روسیه برای تخفیف در بهای گاز صادراتی خود از سوی دولت اوکراین نامناسب برآورد می شود، کنستانتین گریشنکو، وزیر امورخارجه این کشور گفت: «ما دلایل کافی برای ارایه مساله خود را در هر دادگاه بین المللی داریم. با این حال براین باوریم که ما به زودی به راه حلی دست خواهیم یافت که مناسب با وضعیت بازار مدرن و قراردادی مدرن باشد.»

دو شرکت نفت گاز و گازپروم در سال 2009 میلادی این قرارداد انتقال گاز را به امضا رساندند. قراردادی که بر مبنای آن بهای هر هزار مترمکعب گاز طبیعی در سه ماهه سوم 354 دلار در قیاس با 295 دلار به ازای همین میزان در سه ماهه قبلی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.