خبر فوری
This content is not available in your region

بزرگداشت دهمین سالروز ترور شیر پنجشیر در افغانستان

نظرها
بزرگداشت دهمین سالروز ترور شیر پنجشیر در افغانستان
اندازه متن Aa Aa

افغانستان روز جمعه، دهمین سالروز کشته شدن احمد شاه مسعود را گرامی داشت. به همین مناسبت، مراسمی در بزرگداشت او در کابل برگزار شد.

احمد شاه مسعود، که هوادارانش او را با نام «شیر پنجشیر» می‌شناختند، روز ۱۸ شهریور ۱۳۸۰، درست دو روز پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست عرب مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاوالدین ولایت تخار افغانستان کشته شد.

احمد شاه مسعود پیش از کشته شدنش در دیداری با مقامات ایالات متحده آمریکا خطر حکومت طالبان را به آن‌ها خاطر نشان کرده بود.

اما به نظر می‌رسد مقامات آمریکایی این خطر را جدی نگرفتند، چنانکه ولی مسعود برادر احمد شاه مسعود می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم که او در آن زمان درک کاملا درستی از شرایط داشت و در مقابل، دولت ایالات متحده آمریکا نسبت به هشدارهای مسعود در زمینه خطری که از داخل افغانسان و همینطور طالبان در پاکستان در حال بروز است به سادگی گذشت. آنقدر نسبت به این هشدار‌ها بی‌اعتنا بود که حتی صدای کشته شدن هزاران نفر را هم نشنید که گویای یک خطر جدی بود.»

احمد شاه مسعود در دهه ۸۰ میلادی، سالها با ارتش شوروی سابق که افغانستان را اشغال کرده بود جنگید و پس از آن، در درگیری‌های داخلی افغانستان و مبارزه علیه طالبان نقش عمده ای داشت.

طالبان، که مسعود از مخالفان سرسختشان به شمار می‌رفت، هیچگاه مسئولیت قتل وی را بر عهده نگرفتند و به این ترتیب عوامل و انگیزه‌های حذف او کماکان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

در زمان دولت موقت افغانستان، به احمد شاه مسعود لقب «قهرمان ملی» داده شد و روز ۱۸ شهریور، سالروز ترور وی، در افغانستان تعطیل رسمی اعلام گردیده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.