خبر فوری
This content is not available in your region

افغانستان، ده سال پس از یازده سپتامبر

افغانستان، ده سال پس از یازده سپتامبر
اندازه متن Aa Aa

 
تقریبا ده سال از حملات یازده سپتامبر علیه برج های تجارت جهانی نیویورک می گذرد حملاتی که آغازی بر پایان حکومت طالبان در افغانستان بود.
 
در طول این مدت ها تحولات زیادی در این کشور روی داده و زندگی مردم رنگ دیگری به خود گرفته است.
 
روبینا جلالی، دختر جوان 25 ساله ای که نخستین زن افغان شرکت کننده در رقابت های المپیک بود، درباره این تحولات می گوید: “با اینکه ما قبلا از مردم ترس داشتیم، از طالبان ترس داشتیم خوشبختانه امروز نیروی مردمی در کنار ما هست.”
 
در جنگ افغانستان دست کم یازده هزار غیرنظامی کشته شده اند، صاحب داد یکی از کسانی است که دو فرزندش را در بمباران جنگنده های آمریکایی از دست داده، حال وی از تحولات این چند سال می گوید: “ اوضاع افغانستان روز به روز خرابتر می شود. ما چشم امید داشتیم که افغانستان آرام شود، گفتیم با این همه شهیدانی که دادیم به افغانستان آرامش بیاید.”
 
سربازانی که از کشورهای مختلف به افغانستان گسیل شده اند هم نقش مهمی در شکل گیری این تحولات دارند، اگرچه آنها به اختیار خود نیامده اند.
 
یک تفنگدار دریایی ارتش آمریکا می گوید: “این بخشی از تاریخ است، به این موضوع واقفیم. اما موضوع این است که این قضیه چیزی نیست که دایم به آن فکر کنیم، حداقل در مورد من و کسانی که می شناسم اینطور است. ما برای انجام وظیفه اینجاییم.”
  
پس از ده سال، هنوز چکمه های نظامیان خارجی بر روی خیابان های افغانستان رژه می روند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.