خبر فوری
This content is not available in your region

خروج یونان از منطقه یورو دیگر «تابو» نیست

خروج یونان از منطقه یورو دیگر «تابو» نیست
اندازه متن Aa Aa

بحران اقتصادی یونان سایه خود را بر سر بانک های فرانسه انداخته است.

گزارش های منتشر شده حاکی از افول رتبه اقتصادی بانک های مطرح این کشور طی یکسال گذشته است. ضربه ای که بحران بدهی های دولت یونان به بانکهایی نظیر «ب ان پ» و «سوسیته ژنرال» وارد کرده، بازارهای سهام را نیز متاثر ساخته است.

برخی از کاشناسان اقتصادی می گویند که در این شرایط طرح موضوع خروج یونان از منطقه یورو، مساله ای حساسیت برانگیز نیست. یکی از این کارشناسان می گوید: «پرسش درباره خروج یونان از منطقه یورو دیگر یک تابو نیست اما به طور مشخص برای چنین اتفاقی یک مشکل وجود دارد و آنهم اینکه برنامه ای در پیمان اروپا برای این خروج وجود ندارد. ما فقط نمی خواهیم بدانیم که چگونه این کار امکان پذیر است بلکه اساسا چنین بندی در پیمان لحاظ نشده است.»

از سویی دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم جمهوری فدرال آلمان با یورکی کاتاینن، نخست وزیر فنلاند دیدار و در خصوص اختلاف نظر مقامات این کشور در شیوه کمک مالی به یونان گفتگو کرد.

صدراعظم آلمان گفت: «من بر این باورم که همه ما می خواهیم راهی بیابیم. راهی که در برابر همه شرکایمان نیز گشوده باشد اما این موضوع همچنان در دست مذاکره و متاثر از خواسته های فنلاند است. با این همه کارشناسان ما در حال حاضر روی این موضوع کار می کنند.»

در حالی که اعطای وام بلند مدت به یونان با مخالفت برخی از کشورهای حوزه یورو رو به رو است، در یونان همچنان اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی ادامه دارد.

تاکسی داران در شهر آتن، پایتخت این کشور از ماه ژوئیه تاکنون به طور متناوب اقدام به اعتصاب کرده اند. روز سه شنبه بار دیگر آتن شاهد اعتصاب هزاران تن از رانندگان تاکسی بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.