خبر فوری

سیمان "سبز" ضد آلودگی هوا به بازار می آید

سیمان "سبز" ضد آلودگی هوا به بازار می آید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آلودگی هوا یکی از مشکلات روزمره مردم است و در بسیاری از کشور ها پژوهشگران در تلاش برای پیداکردن راه هایی برای کنترل و کم کردن آن هستند.

در کشور بلژیک در تونل لئوپولد برای اولین سیمان های ضد آلودگی هوا مورد استفاده قرار گرفته است. این سیمانهای فتو کاتالیست با تابش اشعه ماورابنفش فعال می شوند.

سیمان به نور ماورا بنفش حساس است. آلاینده های اصلی بعد از واکنش شیمیایی در سیمان محبوس و از هوا زدوده می شوند.

برای این کار، دیواره تونل را با این سیمان باید پوشاند و نور ماورا بنفش هم روشن کرد. در نتیجه ماده به خودی خود عمل می کند.

تجربه تونل لئوپولد در بلژیک توسط یک تیم از پژوهشگران اروپایی هدایت می شود. اگر نتیجه آزمایش موفقیت آمیز باشد، در ابعاد گسترده در اروپا مورد استفاده قرار

این نوع سیمان قبلا در ژاپن و در آمریکا در بعضی کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفته است. آزمایش ها نشان داده که این سیمان می تواند آلودگی در تونل ها و راهروهای زیرزمینی را تا 20 در صد کاهش دهد..امیتاز دیگر این روش نور ماورا بنفش است که روشنایی تونل ها را افزایش و رانندگی امن تر می کند .

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.