خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

اردوغان در طرابلس از حاکمان سوریه انتقاد کرد

نظرها
اردوغان در طرابلس از حاکمان سوریه انتقاد کرد
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، پس از دیدار از مصر و تونس وارد طرابلس شد تا جزء اولین رهبرانی باشد که پس از سقوط حکومت معمر قذافی به لیبی سفر کرده اند.

آقای اردوغان در جمع شماری از مردم طرابلس که برای استقبال از او آمده بودند حاکمان سوریه را مخاطب قرار داد. کشوری که تا چند ماه قبل متحد ترکیه بود.

او گفت: «هرگز فراموش نکنید. کسانی که علیه مردم خودشان در سوریه می جنگند دوام نخواهند آورد. دوران خودمحوری به پایان رسیده است و حکومتهای اقتدارگرا رفتنی هستند. قدرت مردم در راه است.»

تحلیلگران می گویند سفر نخست وزیر ترکیه به کشورهای آفریقایی که حکومتشان دستخوش تغییر بوده است، بخشی از سیاست ترکیه برای افزایش نفوذ سیاسی در منطقه است. کشوری که اخیرا با اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی محبوبیت زیادی بین مردم کشورهای مسلمان به دست آورده است.

انتظار می رود آقای اردوغان درباره ادامه سرمایه گذاری ترکیه در لیبی با مقامهای دولت انتقالی گفتگو کند. ترکیه در بیش از دویست پروژه ساختمانی در لیبی به ارزش یازده میلیارد یورو مشارکت دارد.

یک روز قبل نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری فرانسه به لیبی رفته بودند و با استقبال گرم مردمی مواجه شدند که بریتانیا و فرانسه را در سرنگون کردن حکومت چهل ساله معمر قذافی موثر می دانند.