خبر فوری
This content is not available in your region

چگونه حفره سیاه ستاره ای را می بلعد

نظرها
چگونه حفره سیاه ستاره ای را می بلعد
اندازه متن Aa Aa

شاید برای شما روشن نباشد که این تصاویر چه چیزی را نشان می دهند. این ها اولین تصاویر مادون قرمز از بلع یک ستاره توسط حفره سیاه است.

اگر ما بازسازی گرافیکی این واقعه را نگاه کنیم، بهتر متوجه می شویم که چگونه یک حفره عظیم سیاه، یک ستاره در کهکشانی را که سی و نه میلیارد سال نوری از ما دور است، جذب می کند. تاکنون هیچکس نتوانسته بود تصویر این واقعه را ثبت کند، تا اینکه دانشمندان کره جنوبی تصویری را که ثابت کننده این رویداد است منتشر کردند.

دانشمندان کره جنوبی توسط یک دوربین مادون قرمز بسیار قوی این عکس را گرفته اند، ولی این کشف، نتیجه کار یک گروه تحقیق بین المللی، متشکل از 58 عضو از شش کشور ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، کره جنوبی، بریتانیا، ژاپن و تایوان است. یک دستگاه ژاپنی به نام مکسی که روی ایستگاه فضایی بین المللی نصب شد، به کار این گروه بسیار کمک کرد.

یک استاد دانشگاه ملی سئول در اینباره می گوید:

“برای ما بسیار جالب بود بدانیم چگونه حفره های سیاه رشد می کنند و سنگین تر می شوند. از اواسط دهه هفتاد میلادی، هیچکس لحظه بلع ستاره ای توسط حفره سیاه را ثبت نکرده بود. ما بالاخره توانستیم این پدیده را که قبلا تنها یک پیش بینی نظری بود، مشاهده کنیم. به این ترتیب، ما توانستیم شواهد تازه از وجود حفره سیاه را ارائه کنیم. فکر می کنم این علت اهمیت آن است”.

زمانیکه یک سیاره با جرم بزرگ نمی تواند نیروهای عظیم ثقل را تحمل کند، متلاشی می شود و حفره سیاه را ایجاد می کند. جرم یک حفره سیاه بین یک میلیون تا چندین میلیارد برابر، بزرگ تر از خورشید است. حفره سیاه بسیار پرجرم مشاهده شده توسط گروه بین المللی، ده میلیون برابر بزرگ تر از خورشید است.