خبر فوری
This content is not available in your region

اوباما باردیگر ابومازن را تهدید به وتو کرد

نظرها
اوباما باردیگر ابومازن را تهدید به وتو کرد
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در دیدار با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ضمن تاکید بر حل مسئله فلسطین و اسرائیل از راه گفتگو، تصریح کرد که آمریکا در صورت لزوم درخواست عضویت دائمی فلسطین در سازمان ملل را وتو خواهد کرد.

او به ابومازن گفت که برسمیت شناخته شدن فلسطین مستقل، مشکلی را حل نمی کند.

آقای اوباما پیش تر در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن حمایت ازموضع متحدش، روندصلح خاورمیانه را فاقد میانبر خوانده و گفته بود این مسئله از راه بیانیه و قطعنامه حاصل نمی شود.

اما تهدید آمریکا نبیل شعث مشاور ارشد محمود عباس را به واکنش اینچنینی واداشت :“محمود عباس نمی خواهد با ارجاع همزمان موضوع به دو شورا، این تصور بوجود آید که او در تصمیمش راسخ نیست. بنابراین او در ابتدا و قبل از آنکه مسئله را در مجمع عمومی مطرح کند، به شورای امنیت فرصت خواهد داد تا تقاضای عضویت دائمی ما را بررسی کند.”

بنابراین در صورت اصرار به تقدیم تقاضا به شورای امنیت، رای گیری در مورد تقاضای فلسطین بلافاصله نخواهد بود و حداقل چندین هفته بطول خواهد انجامید.

اما در حالیکه طرفداران برسمیت شناخته شدن فلسطین و گروههای حامی اسرائیل هر دو در منهتن نیویورک تجمع کرده و شعار می دهند، یک راه حل کم هزینه تر هم پیش روی فلسطینیان قرار دارد. تقاضای عضویت در سازمان ملل بعنوان ناظر. رای مثبت حداقلی مجمع عمومی هم می تواند این جایگاه را برای فلسطینیان تضمین کند، جایگاهی که مورد حمایت فرانسه هم هست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.