خبر فوری
This content is not available in your region

سایه نگاه تبعیض‏آمیز جنسیتی در اعضای شورای اروپا

نظرها
سایه نگاه تبعیض‏آمیز جنسیتی در اعضای شورای اروپا
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

انتخاب جنسیت جنین، موضوعی که در اروپا هم در حال پیشرفت است.

ترجیح برای داشتن فرزند پسر در کشورهای آسیایی چون هند و بویژه چین موضوع شناخته شده‌ای تلقی می شود که البته به واسطه سیاست تک فرزندی تقویت شده است. با این همه، آمار‌ها حکایت از آن دارند که گرایش تبعیض آمیز جنسیتی، البته به ضرر دختران حتی در میان کشورهای شورای اروپا، بویژه امضاء کنندگان کنوانسیون اروپایی حقوق بشر هم وجود دارد.

جوردی سوکلا، نماینده و عضو کمیته امور اجتماعی کمیسیون اروپا در همین زمینه گفت: «فکر می‌کنم بهتر است به نام کشورهایی اشاره کرد که در آن‌ها نسبت جنسی زن و مرد، به نفع مردان یا جنستی مذکر تغییر یافته است. منظور من ارمنستان، آذربایجان و آلبانی است.»

نسبت جنسی طبیعی در هنگام تولد ۱۰۵ پسر به ۱۰۰ دختر است. در حالیکه در گرجستان، در برابر ۱۰۰ دختر، ۱۱۱ پسر متولد می‌شوند. این نسبت در البانی، ارمنستان و آذربایجان ۱۱۲ پسر در برابر ۱۰۰ دختر است.

از دلایل اقتصادی این موضوع می توان به نقش درآمدزایی پسران در اقتصاد خانواده اشاره کرد.

زمینه‌های فرهنگی و پیشداوری‌های جنسیتی هم می‌تواند تا حدی موضوع ترجیح پسر به دختر را آشکار سازد. در هر صورت، نتیجه آن بر روی ترکیب جمعیتی نامتعادل و پیامدهای آن در سال های آینده آشکار خواهد شد.

دوریس استامپ، گزارشگر و عضو کمیسیون برابری مردان و زنان گفت: «از پیامدهای منفی این موضوع می‌توان به تعداد ناکافی زنان در یک جامعه اشاره کرد که رقابت و نزاع بین مردان را در داشتن شریک جنسی به همراه خواهد داشت. در چین سطح بالایی از خشونت را در بین مردان شاهدیم. تجاوز جنسی هم بیشتر از حد معمول در اینجامعه روی می‌دهد. قاچاق زنان و دختران هم به این دلیل اتفاق می‌افتد.»

با توجه به فناوری‌های کمک به باروری و سقط جنین قانونی، پارلمان اروپا از کشورهای عضو شورای اروپا خواسته تا قانونی برای ممنوعیت انتخاب جنسیت به استنثنای موارد پیشگیری از بیماریهای جدی ارثی مرتبط با جنسیت وضع کنند.

اما مساله اصلی بحث اخلاقی است. همانطورکه دوریس استامپ گفت:«آیا ما می‌خواهیم با کودکان به مانند یک خودرو برخورد کنیم؟ شما قصد می‌کنید خودرویی بخرید. این بار خودرویی قرمز رنگ انتخاب می‌کنید. دفعه بعد خودروی آبی رنگ. با کودکان باید به شیوه‌ای انسانی تری برخورد کرد و جنسیت آن‌ها را به عنوان موضوعی طبیعی درنظر گرفت.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.