خبر فوری
This content is not available in your region

لغو سفر دالای لاما به آفریقای جنوبی به دلیل عدم صدور ویزا

نظرها
لغو سفر دالای لاما به آفریقای جنوبی به دلیل عدم صدور ویزا
اندازه متن Aa Aa

سفر دالای لاما، رهبر بوداییان تبت به آفریقای جنوبی به دلیل عدم صدور ویزا لغو شد. دالای لاما از سوی اسقف دزموند توتو، برندۀ جایزۀ صلح نوبل برای شرکت در مراسم هشتادمین سال تولد وی به آفریقای جنوبی دعوت شده بود. قرار بود دالای لاما روز چهارشنبه هند را به مقصد ژوهانسبورگ ترک کند اما به دلیل عدم صدور ویزا مجبور شد سفر خود را لغو کند.

دزموند توتو یک کارزار اعتراضی را در پاسخ به این اقدام دولت آفریقای جنوبی به راه انداخته است. وی در یک کنفرانس خبری، با بیان اینکه دولت کنونی آفریقای جنوبی از رژیم آپارتاید هم بدتر است گفت:“دولت آفریقای جنوبی می گوید قصد ندارد تبتی‌هایی که تحت ستم چین هستند را حمایت کند. آقای زوما، شما و دولت شما نمایندۀ من نیستید. شما نمایندۀ اهداف و منافع خودتان هستید.”

این دومین بار طی دو سال گذشته است که سفر دالای لاما به آفریقای جنوبی لغو می شود. وی تاکنون سه بار به آفریقای جنوبی سفر کرده است. دالای لاما در سال 1996 برای اولین بار به آفریقای جنوبی سفر کرد و از سوی نلسون ماندلا، رییس جمهوری وقت این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

هنوز به طور رسمی علت لغو این سفر اعلام نشده است. سفر دالای لامام به کشورهای دیگر همواره مورد اعتراض چین قرار گرفته است. دولت آفریقای جنوبی می گوید هیچ فشاری از سوی چین برای عدم صدور ویزا بر این کشور وجود نداشته و دالای لاما خود تصمیم به لغو این سفر گرفته است.

هفتۀ گذشته، معاون ریاست جمهوری آفریقای جنوبی طی سفری به چین چندین قرارداد تجاری را با این کشور به امضا رساند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.