خبر فوری

کامرون خواستار توضیح درباره روابط وزیر دفاع بریتانیا شد

کامرون خواستار توضیح درباره روابط وزیر دفاع بریتانیا شد
اندازه متن Aa Aa

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از لیام فاکس، وزیر دفاع این کشور خواست تا درباره رابطه خود با فردی نا‌شناس که درهنگام عقد قرارداد تجاری در سفر دبی همراه وی بوده، توضیح دهد.

این فرد که آدام وریتی نام دارد، هیچ مقام دولتی ندارد و بررسی‌های حاکی از آنست که در طول یکسال گذشته حدود ۱۴ بار در ساختمان وزارت دفاع با لیام فاکس دیدار داشته است. گفته می شود آقای وریتی دوست وزیر دفاع بریتانیا بوده است اما اجازه نداشته با او به ماموریتهای دولتی برود.

وزیر دفاع بریتانیا در نشستی با خبرنگاران در دفاع از خود گفت: «همانطور که می‌دانید همه اینها سوالاتی مشروع برای سیاستمداران دموکرات به شمار می‌رود و همانگونه که به خوبی دریافته‌اید ما در حال حاضر مجموعه راه حلهایی برای رفع چنین مشکلاتی در بریتانیا داریم.»

آدام وریتی در کارت ویزیتی که برای خود منتشر کرده نیز خود را مشاور وزیر دفاع بریتانیا معرفی کرده و نماد پارلمان بریتانیا نیز بر روی این کارت درج شده است. همچنین علاوه بر دبی، وی در سفر سال گذشته لیام فاکس برای دیدار با رییس جمهوری سری لانکا نیز همراه وی حضور داشته است.

جیم مورفی، سخنگوی امور دفاعی حزب کارگر بریتانیا در واکنش گفت: «اینکه آیا آقای وریتی فعالیت تجاری در صنعت دفاعی بریتانیا انجام داده و یا اینکه دسترسی به منابع مالی داشته نمونه‌هایی از سوالاتی هستند که وزیر دفاع باید بتواند توضیحاتی درباره آن‌ها ارایه کند. این موارد تنها در عرض چند ساعت مشخص خواهد شد.»

دیوید کامرون دستور داد ه تا روز دوشنبه، گزارشی درباره اینکه لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا قوانین این وزارت خانه را زیر پا گذاشته است یا خیر در اختیارش قرار گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.