خبر فوری

عشای ربانی یکشنبه شب مسیحیان قاهره خونین بود

عشای ربانی یکشنبه شب مسیحیان قاهره خونین بود
اندازه متن Aa Aa

درگیری های خشونت بار میان نیروهای پلیس و صدها مسیحی قبطی در قاهره به مرگ دستکم 24 نفر انجامید. این درگیری زمانی آغاز شد که مسیحیان پایتخت در اعتراض به حمله به یک کلیسا در شهر اسوان با حمل صلیب اقدام به راهپیمایی کردند.

نخست وزیر مصر در سخنانی که به طور مستقیم از تلویزیون این کشور پخش شد در واکنش به این درگیری ها گفت: “تحریک مسلمانان و مسیحیان از جمله خطراتی است که می تواند امنیت کشور را تهدید کند. ایجاد تنش میان ارتش و مردم از دیگر مسائلی است که امنیت و آرامش را در کشور به خطر می اندازد. این امر می تواند شانس خدشه دار کردن وحدت ملی ما را به دشمن بدهد. این هدف آنهاست اما ما تسلیم دسیسه های دشمن نمی شویم.”

این درگیری ها شدیدترین و خونین ترین آن از زمان سقوط دولت حسنی مبارک در این کشور است. قرار است شورای نظامی ملی مصر که نقش دولت موقت در این کشور را به عهده دارد نشست فوق العاده ای را روز دوشنبه برگزار کند.

بر طبق آخرین گزارش ها، این درگیری ها که در شامگاه یکشنبه و میان پلیس و معترضان مسیحی آغاز شده بود در ساعات پایانی شب به درگیری میان مسلمانان و مسیحیان قاهره و اسکندریه تبدیل شده است. پل ششم اکتبر مرکز اصلی این درگیری هاست و ارتش در اطراف رادیو و تلویزیون دولتی مصر در نزدیکی میدان التحریر برای جلوگیری از حملۀ معترضان موضع گرفته است.

بیش از 150 نفر نیز در این درگیری ها تاکنون مجروح شده اند. سه نفر از میان 24 قربانی پلیس هستند. گفته می شود ارتش برای برقرار کردن آرامش در این منطقه از شهر قاهره که در نزدیکی میدان التحریر قرار دارد، به کمک پلیس قاهره شتافته است.

کلیسای شهر اسوان روز جمعه توسط کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد. معترضان خواستار برکناری استاندار استان اسوان هستند. کلیسای اسوان از چندی پیش و در اعتراض به تبدیل یک باشگاه به کلیسا در این شهر به دستور استاندار اسوان تعطیل شده بود.

تنش میان مسیحیان و مسلمانان در مصر از فوریۀ گذشته افزایش یافته و نخست وزیر دولت موقت این کشور از روحانیان متنفذ مسیحی و مسلمان خواسته است برای بازگرداندن آرامش میان پیروان این دو مذهب به دولت کمک کنند. مقامات دولت موقت مصر همچنین قول داده اند در مورد به آتش کشیده شدن کلیسای اسوان تحقیق کند.

این درگیری ها به فاصلۀ چند هفته مانده به انتخابات مجلس که قرار است در 28 نوامبر جاری برگزار شود، اتفاق می افتد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.