خبر فوری

قذافی هم دوستانی داشت

قذافی هم دوستانی داشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

سرهنگ معمر قذافی، به لطف قراردادهای سودآورش در حوزه نفت و گاز، توانسته بود توجه و حمابت غرب را برانگیزد.

تنها چند ماه قبل از برانگیخته شدن قیام مردمی لیبی، قذافی از سوی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا در رم مورد استقبال با شکوهی قرار گرفت، که به منزله تحقیر مخالفان سرهنگی تلقی می شد.

قذافی هم جبران کرد و در جریان سفر برلوسکونی به لیبی از او به بهترین شکل استقبال شد.

پارلمان لیبی هم رهبران دو کشور را زمانی که هر دو به نشانه دوستی بین استعمارگر و مستعره پیشین دست یکدیگر را می فشردند، مورد تشویق قرار دادند.

پرچم برافراشته لیبی در ورودی باغ محل اقامت او در پاریس و خیمه ای که به شکل بدوی در آنجا بنا شده بود، از نزدیکی روابط بین رهبران دو کشور در سال 2007 حکایت داشت.

استقبال خوبی که از سرهنگ در کاخ الیزه شد هم این موضوع را تایید می کند.

اما دوره طلایی سپری شد و قذافی شاهد پشت کردن دوستان پیشین اش یکی پس از دیگری بود.

حالا دیگر دوستان سابق او احتمالا در پی دوست جدیدی در دولتی جدید بودند، همانطور که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفته بود: “ عملیات نظامی در لیبی ادامه خواهد داشت تا زمانی که آقای قذافی و هوادارانش تهدیدی برای مردم لیبی محسوب نشوند.”

وقتی جامعه جهانی خواهان سقوط قذافی بود، پیمان دوستی ایتالیا و لیبی هم معلق شد و به این ترتیب آقای برلوسکونی هم منافع شرکتهای ایتالیایی را در حمایت از دولت جدید لیبی جستجو می کند. این موضوع بطور روشن در گفته های او آمده است: “با توافق جدیدی که احتمالا روز دوشنبه بین شرکت انی و دولت جدید در بن غازی به امضاء خواهد رسید، مقدار سوخت ضروری ومورد نیاز مردم را بدون پرداخت مبلغی از لیبی وارد خواهیم کرد.”

از آنهایی که عادت به حمایت از آقای قذافی داشتند، چه در داخل و چه در خارج از لیبی، دیگر خبری نیست یا دست کم در سکوت بسر می برند.

مردم لیبی که طی شش ماه گذشته از سوی نیروهای قذافی بازداشت، شکنجه و تبعید می شدند، حالا قیام کرده و توانستند قذافی را وادار به فرار یا مخفی شدند کنند، گرچه باور آن دشوار است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.