خبر فوری

کلیسای انگلستان، بین خدا و تجارت؟

کلیسای انگلستان، بین خدا و تجارت؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

تظاهر کنندگان جنبش تسخیر بازار بورس لندن با ادامه تجمع خود در مقابل کلیسای جامع سنت پل در این شهر مقامات کلیسا را با یک دوراهی اخلاقی روبرو کرده‌اند.

از دو هفته پیش تا کنون، چادرهایی در منطقه‌ای میان سیته، قلب تجاری لندن و کلیسای جامع سنت پل، برافراشته شده است. ۴۸ ساعت فرصت داده شده تا این چادر‌ها برچیده شوند و گرنه برگزارکنندگان این تجمع تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مراسم عشاء ربانی صبح روز سه شنبه در کلیسای جامع برگزار شد. درهای این کلیسا روز جمعه پس از هفت روز بسته بودن به روی عموم گشوده شد. این دومین بار پس از جنگ جهانی دوم است که درهای کلیسا بسته شده بود.

هر روز بسته بودن در‌ها، موجب از دست دادن هجده هزار و ۳۰۰ یورو درآمد روزانه کلیسا از محل بازدید جهانگردان می شود.

در این بین، برخی از جهانگران احساس همبستگی خود را با جنبش تسخیر بورس لندن پنهان نمی‌سازند.

یکی از بازدیدکنندگان کلیسا گفت: «جالب نیست حقوق مدیران رده بالا ۵۰ درصد افزایش یابد در حالیکه کشور در چنین شرایطی به سر می‌برد. مخالف این نیستم که آن‌ها درآمد خوبی داشته باشند. اما در وضعیت کنونی اقتصادی دریافت بیشتر درآمد موضوع جالبی نیست.»

کلیسای انگلستان در ارتباط با تظاهرکنندگان دچار دو دستگی شده است. گرام نولز، سومین مقام کلیسا در سلسله مراتب کلیسای جامع روز گذشته استعفا داد. استعفای وی پس از انتقادهای تندی صورت گرفت که نشان از بی‌تفاوتی کلیسا نسبت به اعلام برچیدن چادرهای اعتراض کنندگان داشت.

سخنگوی کلیسا به جزئیات بیشتر این موضوع پرداخت: «ما می‌خواهیم با مردم باشیم تا راهی برای چگونگی اعتراضشان بیابیم. و اینکه چطور پیامشان درک شود. مساله این است که چطور منابع روی زمین عادلانه‌تر و منصفانه‌تر تقسیم شود. اگر یافتن راه حلی آرام و به دور از خشونت هفته ها یا ماه‌ها هم طول بکشد ما همچنان هستیم.»

معترضان از تناقض‌های کلیسای انگلستان که بین خدا و تجارت گیر کرده انتقاد دارند. کلیسای جامع سنت پل طی ده سال گذشته ۴۰ میلیون پوند به عنوان کمک مالی از سوی موسسات مختلفی از جمله بانکهای گلدمن ساکس، یو بی‌سی و اچ اس بی‌سی دریافت کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.