خبر فوری

اعتبار دولت سوسیالیست یونان محک زده می شود

اعتبار دولت سوسیالیست یونان محک زده می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعتبار شکننده دولت سوسیالیست یونان عصر جمعه با رای اعتماد پارلمان این کشور به سنگ محک زده می شود تا تکلیف جورج پاپاندرئو، نخست وزیر، و کابینه اش مشخص شود.

بنا به منابع دولتی، آقای پاپاندرئو بدنبال اعلام به همه پرسی گذاشتن بستۀ کمکی اختصاص داده شده به آتن جهت نجات اقتصاد این کشور، خواستار تشکیل دولتی ائتلافی شده است. اما آنتونیس ساماراس، رهبر حزب مخالف دولت آقای پاپاندرئو به چیزی جز کناره گیری وی از قدرت قانع نیست.

همزمان خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در پایان نشست گروه بیست گفت:«ما به دموکراسی یونان و حق یونانیها به تعیین سرنوشت خود احترام می گذاریم. در عین حال لازم می دانیم یونان به آنچه که خود تصمیم گرفته و تصویب کرده است متعهد باشد. اتحاد ملی اساسی ترین مهم است. لازم است با تعهد قوی نیروهای سیاسی مطرح، مشکلات موجود حل گردد.»

بسیاری اعلام برگزاری همه پرسی از سوی دولت را عاقلانه نمی دانند.

شهروندی از آتن می گوید:«برگزاری همه پرسی عملی مضحک از سوی دولتی مضحک است. مزخرف است. وقت برگزاری انتخابات است تا مردم تصمیم بگیرند نه وقت برگزاری همه پرسی.»

هرچند دولت آقای پاپاندرئو در آستانه سقوط قرار گرفته است و در بهترین حالت به زحمت از رای اعتماد پارلمان خواهد رهید اما به همه پرسی گذاشتن بسته نجات اقتصاد این کشور که از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به آتن اختصاص داده شده است، اغلب یونانیها و سران اتحادیه اروپا را به وحشت انداخت.

موضوعات مرتبط
 
 
گفتگوی اختصاصی با رئیس بانک مرکزی اروپا
.
نخست وزیر یونان در برزخ
.
گام بلند اروپا برای حل بحران یورو

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.