وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انتخابات اسپانیا در سایه بحران اقتصادی

انتخابات اسپانیا در سایه بحران اقتصادی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

بحران مالی و تاثیر آن بر بیکاری، انتخابات مجلس اسپانیا را چنان تحت تاثیر قرار داده که پیش‌تر سابقه نداشته است. نزدیک به ۵ میلیون بیکار، بیشترین میزان طی ۱۵ سال گذشته بوده و نگرانی نسبت به افزایش آن همچنان شایع است.

رای دهندگان دیگر چندان به وعده‌های انتخاباتی باور ندارند. در همین زمینه یک یاز شهروندان اسپانیا گفت: «چه امیدی می‌توان به سیاستمداران بست؟ بحران مشکل سراسر اروپاست و نه مشکل دولت. حتی یکی از کشور‌ها هم نتوانسته از آن نجات یابد. ممکن است با ایده‌های جدید کمی آن را کاهش داد اما مساله را نمی‌توان کاملا حل کرد و مشکل همچنان ادامه دارد.»

سختگیری‌های اقتصادی در سال ۲۰۱۰ توسط دولت سوسیالیست طرح شد وهدف آن کاهش کسری بودجه ۹ و سه دهم درصدی آن سال به ۶ درصد در سال جاری بود. موضوعی که بنا بر نظرسنجی‌ها موجب پیشی گرفتن حزب دست راستی و مخالف دولت شد. هرچند که بخش زیادی از کاهش بودجه شامل مناطق خود مختار بود که اداره آن‌ها را حزب مردم در اختیار داشت.

درهنگام انتخابات منطقه‌ای شهرداری‌ها در ۲۲ مه، حزب مردم به رهبری ماریانو راخوی، پیروزی گسترده‌ای به دست آورد.

راخوی که دو بار تجربه ناموفقی در نامزدی داشت، بختش را این بار در آماده ساختن خود برای انتخابات مجلس تقویت می‌کند. او گفت: «فردا من کارم را آغاز می‌کنم و تمام نامزدهای حزب مردم هم برای تنظیم برنامه انتخاباتی با هدف بهبود وضعیت اقتصادی، جبران نقصان‌ها، اشتغال زایی و عمل به آنچه که در کمپین انتخاباتی گفته‌ایم، می‌خواهند کارشان را آغاز کنند.»

خوزه لویس رودریگز زاپاترو، نخست وزیر اسپانیا در اواخر ژوییه سال جاری از انتخابات زودهنگام برای چهار ماه بعد خبر داد. او با ارزیابی مناسب بودن زمان برای حزب سوسیالیست به خواسته‌های مخالفان پایان داد. نخست وزیر اسپانیا روز ۲۰ نوامبر را برای انتخابات اعلام کرد.

آلفرد پرز روبالکابا که تا ماه مه وزیر کشور بوده خود را نامزد حزب سوسیالیست معرفی کرده است. با وجود خبر خوش گروه اتا مبنی بر پایان خشونت‌ها، برای روبالکابا فاصله گیری از عملکرد اقتصاد دولتی که او بخشی از آن بوده چندان کار آسانی نیست.

روبالکابا گفت: «امروز دیگر بازیگر اصلی نه گروه اتا بلکه دولت دست راستی است. چرا که دولت دست راستی برنده است. آن‌ها دموکراسی و نهادهای لازم را بدست آوره‌اند. حالا زمان تبریک گفتن به پلیس ملی است برای کفایت و تعهدش.»

با وجود اهمیت این موفقیت، سایه بحران اقتصادی چنان سنگین است که بازگشت سوسیالیست‌ها را دشوار ساخته است.