خبر فوری
This content is not available in your region

جنگ پنهان با برنامه هسته ای ایران به کجا نظر دارد؟

نظرها
جنگ پنهان با برنامه هسته ای ایران به کجا نظر دارد؟
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

بنابر گزارش منتشر شده آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز۱۷ آبان، برنامه هسته‌ای ایران ابعاد نظامی داشته است. این گزارش کامل‌ترین گزارشی است که تاکنون به ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران پرداخته است.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سخنان روز ۲۶ آبان خود ضمن ابراز نگرانی خود گفت: «هم اکنون من اطلاعات و ارزیابی‌های لازم را در اختیار دارم و باید به جامعه جهانی هشدار دهم. این وظیفه من به عنوان مدیر کل آژانس است.»

ایران با رد اتهامات وارده از سوی آژانس، بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته ای‌اش تاکید دارد. موضوعی که نتوانسته کشورهای غربی را از اعمال تحریم‌های جدید در برابر تهران بازدارد.

ورای فعالیتهای دیپلماتیک و مذاکرات بین ایران و آژانس، رویدادهای نامتعارفی فعالیتهای هسته‌ای ایران را نشانه گرفته است. از جمله آن‌ها می‌توان به سوء قصد به جان دانشمندان اتمی ایران در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد که ایران آن‌ها را متوجه مخالفانی که از سوی اسراییل حمایت می‌شوند دانست.

اما ظاهرا به منظور متوقف ساختن فعالیت هسته‌ای ایران، جنگ پنهان به سطح سایبری و مجازی هم کشیده شد. با سرایت ویروس استاکس نت به سیستم رایانه‌ای مرکز هسته‌ای بوشهر، تهران ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را عامل آن دانست. البته ایران مدعی شد که این ویروس هیچ تاثیر منفی بر روند پیشرفت فعالیتهای مرکز انرژی هسته بوشهر نداشته است. اما در حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای، ویروسهای دیگری هم به کار آمدند که به گفته مقامات ایرانی آن‌ها کشف شده‌اند.

انفجار روز ۲۳ آبان در پایگاه موشکی اطراف ملارد را که به کشته شدن دست کم ۲۷ تن از نیروهای سپاه پاسداران انجامید، هم نباید با این جنگ پنهان بی‌ارتباط دانست. گرچه مقامات ایران این انفجار را تصادفی دانسته‌اند، اما رسانه‌های اسراییل، آن را به موساد نسبت داده‌اند.

به نظر می‌رسد مقامات ایران که ظاهرا خونسردانه با این اتفاقات برخورد می‌کنند از قصد و نیت احتمالی اسراییل به خوبی آگاهند. چنانچه اسراییل با سناریویی که در پیش گرفته بتواند ایران را به اقدامی نظامی تحریک کند، در آن صورت برنده میدان خواهد بود و بهانه کافی برای حملات هوایی به تاسیسات هسته‌ای ایران به دست خواهد آورد.

موضوعات مرتبط- منافع جناح های سیاسی ایران در برابر چشم انداز هسته ای این کشور متفاوت است

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.