خبر فوری
This content is not available in your region

باراک اوباما: هنوز توافق کنگره بر سر سقف بدهی ها ممکن است

نظرها
باراک اوباما: هنوز توافق کنگره بر سر سقف بدهی ها ممکن است
اندازه متن Aa Aa

مسئله سقف بدهی های آمریکا و در ارتباط با آن کسری بودجه دولت، از مسائلی است که هنوز لاینحل مانده و با آنکه کمیته ویژه متشکل از دو حزب دمکرات و جمهوریخواه نتوانست بر سر آن به توافق برسد، هنوز چشم ها به تلاش کنگره در این زمینه تا قبل از کریسمس امسال دوخته شده است.

باراک اوباما روز سه شنبه در این باره گفت:

“کنگره هنوز به توافقی در این زمینه دست نیافته است، اما هیچ چیز مانع از آن نیست که طی روزهای پیش رو توافقی صورت گیرد. من هرگونه تلاشی که بخواهد خود را از زیر بار کاهش هزینه های دفاعی و هزینه های جاری، شانه خالی کند، وتو خواهم کرد. عبور از این سراشیبی کار ساده ای نخواهد بود.”

به نظر کارشناسان، راه حل بحران اقتصادی آمریکا به یک تفاهم ملی همه جانبه و توافق هر دو جناح سیاسی نیاز دارد.

طی هفته های گذشته شاخص بیکاری در آمریکا رشدی بیش از حد انتظار داشته است.

گفتگو با دکتر جفری فریدن درباره بحران بدهی های آمریکا
 
جفری فریدن، استاد مدیریت دولتی در دانشگاه هاروارد با ماست. او یکی از کارشناسان برجسته روابط بین الملل در زمینه مالی و پولی است.
 
یورونیوز: دکتر فریدن! به نظر می رسد که هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه امیدوارند که انتخابات سال 2012 به آنها این اختیار را خواهد داد که بدون سازش با دیگری سقف بدهی های آمریکا را نثبیت کنند. این تا چه حد واقع بینانه است؟ آیا نشانه اینست که جامعه عمیقا تقسیم شده آمریکا به این صورت باقی خواهد ماند؟
 
جفری فریدن: “می توانم بگویم که این عمیقا غیر واقع بینانه است. همانگونه که شما اشاره کردید، واقعیات نشان می دهد که کشور قطبی شده و این دلیل بر اینست که نظام سیاسی ما کم و بیش دچار انجماد است. سرانجام چاره ای جز سازش نیست. امیدواریم که این تفاهم، سال آینده و در جریان انتخابات رخ دهد. ولی واقعیات همچنین حاکی از آنست که ما در آستانه انتخاباتی هستیم که سازش را برای هر دو حزب دشوار می کند.“ 
 
یورونیوز: شما نقش رئیس جمهور اوباما را در این میان چگونه ارزیابی می کنید؟ وقتی در دهه 60 لیندن جانسون با چالش یکسانی درقبال جنبش حقوق مدنی روبرو بود، مانند یک بولدوزر عمل کرد و سعی کرد حمایت هر دو حزب را برای ارجاع قانونی مسئله به کنگره جلب کند. اما اوباما کاری شبیه آن را انجام نداد. او برای این مسئله مبارزه نکرد. چرا؟
 
جفری فریدن:  “فکر می کنم، علت اینست که کنگره قدرت مالی را نیز در اختیار دارد. این وظیفه کنگره است که به مسائل مربوط به بودجه بپردازد. مواضع دولت اوباما در این زمینه بسیار روشن است، همچنان که مواضع احزاب دمکرات و جمهوریخواه نیز بسیار روشن بود. باید توافق در کمیته ویژه متشکل از دو حزب بوجود می آمد. آنها چاره ای جز یک تفاهم دوطرفه ندارند و اگر اعضای دمکرات و جمهوریخواه کنگره به توافقی دست می یافتند، رئیس جمهور اوباما کار زیادی نداشت که انجام دهد. به همین خاطر او احساس کرد که بهتر است منتظر پیشرفت اوضاع بماند. شاید او اکنون به خاطر فعال نبودن مورد سرزنش قرار گیرد، اما برای انجام این کار در حقیقت کنگره مسئول بود.”
  
یورونیوز: اجازه دهید به ریشه های این مسئله بپردازیم. در تازه ترین کتابتان به نام “دهه های از دست رفته و ایجاد بحران بدهی های آمریکا“، در میان مسائل مختلف، بویژه پایین نگاه داشتن مصنوعی بهره بانکی، عدول فاحش از مقررات و پیچیدگی ابزار مالی را عامل ایجاد بحران می دانید. چرا بخصوص دولت جرج دبلیو بوش را به این خاطر سرزنش می کنید؟
  
جفری فریدن: “زیرا این یک بحران بدهی کلاسیک است و این بحران از سال 2001 و زمانی آغاز شد که وام های خارجی عظیم ما را در این مخمسه انداخت.
 
شما شاید به خاطر بیاورید که ده سال قبل، زمانی که جرج دبلیو بوش دولت را در دست گرفت، دولت ذخیره مالی عظیمی بالغ بر 250 میلیارد دلار داشت. اما کاهش مالیات یکبار در سال 2001 و یکبار در سال 2003، دولت را از موقعیت 250 میلیارد دلار ذخیره به موقعیت400 میلیارد دلار بدهی انداخت. و این آغاز انباشت بدهی هایی بود که اکنون با آن دست به گریبانیم. دومین عامل، بهره بانکی بسیار پایین بود که خانواده ها را به دریافت وام های سنگین ترغیب کرد.”
 
یورونیوز: شما همچنان می نویسید که آمریکا با “ده سال آینده بسیار دشوار” و دوران طولانی ترمیم وضعیت روبروست. در این چشم انداز، جای حوزه مالی یورو کجاست؟ آیا خطر اینکه با ادامه بحران بدهی اروپا، سال های دشوار آمریکا به 20 سال برسد، وجود دارد؟
 
جفری فریدن: “امیدوارم که چنین نباشد. اروپا نیز نظیر آمریکا با مسائل بسیاری روبروست. همانگونه که آمریکا هزینه مصرف انبوه خود طی یک دهه گذشته را با وام گرفتن از خارج پرداخت کرد، کشورهای پیرامونی اروپا مانند اسپانیا، پرتغال، یونان، و ایرلند نیز هزینه مصرف انبوه خود را با قرض گرفتن از کشورهای اروپای شمالی پرداختند. و اکنون اروپا در تمامیت خود بهای آن را می پردازد.
 
ما می بینیم که از بعضی جهات، اروپا نیز برای یافتن راه حل همه جانبه و سازنده، با بن بست سیاسی مشابهی روبروست. به همین خاطر من خوش بین نیستم که نه اروپا و نه آمریکا بتوانند به زودی راه علبه بر این بحران را طی کنند. اگر آنها به گرفتار کردن خود در قطب بندی جامعه و بن بست های سیاسی ادامه دهند، چشم انداز ده سال آینده چندان جالب نخواهد بود.
 
یورونیوز: با سپاس از شرکت شما در این گفتگو.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.