وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

وزیران دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل گفتگو می کنند

وزیران دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل گفتگو می کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیران دارایی کشورهای اتحادیه اروپا برای گفتگو درباره بحران یورو وارد بروکسل شدند.

یک روز قبل از این نشست وزیران دارایی منطقه یورو تصمیم گرفتند صندوق ثبات مالی اروپا را که برای کمک مالی به کشورهای بدهکار است تقویت کنند. البته میزان افزایش موجودی این صندوق اعلام نشده است اما تحلیلگران می گویند احتمال کمی وجود دارد که بر سر افزایش یک میلیارد یورویی که پیش تر اعلام شده بود توافق ایجاد شود.

اولی رن، کمیسر مالی اتحادیه اروپا ده روز آینده را «روزهایی حیاتی» برای حل بحران مالی این قاره خواند. او در آستانه نشست روز چهارشنبه گفت: «ما باید به کار خود در دو عرصه ادامه بدهیم تا اطمینان پیدا کنیم که از نظر مالی در برابر آشفتگیهای بازار آسیب پذیر نیستیم. در عین حال باید حاکمیت مالی اروپا را تقویت کنیم.»

راه حل دیگری که سه شنبه شب مطرح شد کمک بانکهای مرکزی کشورهای اروپایی به اسپانیا و ایتالیا از طریق صندوق بین المللی پول است.

آندرس بورگ، وزیر دارایی سوئد که کشورش در حوزه یورو نیست می گوید: «ما نیاز داریم که هم ایتالیا و هم اسپانیا از نظر مالی بتوانند قدرتمند شوند. روی کار آمدن دو دولت جدید در این کشور فرصت خوبی را برای ما فراهم کرده است. این دو دولت جدید می توانند مشکلات اقتصادی کشورهای خود را علنی کنند. آنها باید بدانند که زمانی برای تلف کردن وجود ندارد. اگر این اتفاقات بیفتد دیدار ما با رهبران کشورهای اروپایی در اوایل ماه آینده میلادی نتایج بهتری خواهد داشت. چرا که اعتماد بیشتری در بازار سرمایه ایجاد خواهد شد.»

آندره بکتوف، خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «به نظر می رسد اتحادیه اروپا قادر نیست که پول کافی برای کمک به کشورهای دچار بحران تهیه کند. وزیران کشورهای اروپایی در این نشست به دنبال آمار و ارقامی هستند که بارقه امیدی را از رشد اقتصادی اروپا روشن کند. اما تصمیمات مهم در جلسه هفته آینده رهبران کشورها گرفته خواهد شد.»