خبر فوری

گفتگوی نماینده کوزوو و صربستان برای حل تنشهای بین دو کشور

گفتگوی نماینده کوزوو و صربستان برای حل تنشهای بین دو کشور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل چهارشنبه دو نماینده از دو کشور صربستان و کوزوو با هم دیدار کردند تا با حضور نماینده اتحادیه اروپا بتوانند به تنش های بین دو کشور پایان داده و هر دو راهی بسوی الحاق کشورشان به اروپا بیابند.

بورکو استفانوویچ، نماینده دولت صربستان می گوید: “باید تمرکز کنیم و بهترین راه حل را برای این مشکل بیابیم بدون اینکه مساله الحاق ما به اروپا فشار مضاعفی وارد کند. پیوستن اروپا برای ما اهمیت خاصی دارد اما اولویت اصلی صربستان نخواهد بود.”

اما برای نماینده کوزوو تازه استقلال یافته پیوستن به اروپا اهمیتی دو چندان دارد. او بر این باور است تنشها مرزی با صربستان مانع کار است. وی می خواهد که گفتگوها در عمل کار آیی داشته باشند و خیلی به قراردادهای روی کاغذ امیدوار نیست .

مذاکرات بین دو کشور در حالی از سر گرفته می شود که در روز دوشنبه درگیری میان صربهای ملی گرا و نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، باعث زخمی شدن دو سرباز ناتو شد. ملی گراهای صرب بر این باورند که استقلال کوزوو خلاف قوانین بین المللی است و این کشور را جزئی از خاک صربستان می دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.