خبر فوری

نگرانی مبتلایان به ایدز در آفریقا از کمبود دارو

نگرانی مبتلایان به ایدز در آفریقا از کمبود دارو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تابیتا کیوکو، زن چهل ساله کنیایی که مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی است مانند هزاران بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی یا ایدز می تواند داروهای خود را به طور رایگان از سازمانهای خیریه مستقر در آفریقا تهیه کند.

البته فعلا، چرا که اوضاع بد اقتصادی در نیمکره شمالی ممکن است در آینده نزدیک به این سازمانها اجازه توزیع رایگان دارو در نیمکره جنوبی را ندهد.

تابیتا می گوید: «اگر این سازمانها نتوانند داروهای من را تامین کنند من و همه افراد دیگر مبتلا به ایدز محکوم به مرگ خواهیم شد.»

دولتهای اروپایی و آمریکا از مهمترین تامین کنندگان مالی سازمانهای خیریه فعال در زمینه مبارزه با ایدز هستند. اما در حال حاضر سیاستمداران در این کشورها به دنبال هر روزنه ای برای صرفه جویی هستند.

یکی از مسئولان سازمان پزشکان بدون مرز که در آفریقا فعال است می گوید: «پیدا کردن دارو همیشه یک مساله مهم بوده است. قطع دارو ممکن است اثری فوری نداشته باشد اما به آهستگی اثر منفی خود را نشان می دهد.»

شماری از نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال تصویب قانونی هستند که بر اساس آن مشارکت مالی این کشور در مبارزه با بیماریهایی مانند ایدز در جهان کاهش پیدا می کند. سیاستمداران بریتانیایی هم از طرح مشابهی خبر داده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.