خبر فوری
This content is not available in your region

اختلاف بر سر میزان نقش اسلام گرایان در نظام سیاسی تونس

نظرها
اختلاف بر سر میزان نقش اسلام گرایان در نظام سیاسی تونس
اندازه متن Aa Aa

هزاران تن از اسلام گرایان و طرفداران سکولاریسم در تونس روز شنبه در برابر ساختمان مجلس مؤسسان این کشور تظاهرات کردند. اختلاف این دو گروه، در شهر تونس، پایتخت آن کشور، بر سر میزان نقش دین اسلام در آیندۀ سیاسی شان بود. این دو گروه خواسته های متفاوتی از مجلس مؤسسان تونس دارند. برخی از آنها خواهان حذف کامل چهره های نظام سیاسی دوران زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شدۀ این کشور بودند. عده ای از معترضان نیز در روز شنبه خواهان فعالیت صحیح مجلس مؤسسان تونس و بخشی نیز خواهان کم شدن نقش اسلام گرایان در نظام سیاسی تونس شده اند.

اندکی پیش از این تظاهرات و طرح خواسته های اعتراضی نسبت به قدرت گیری اسلام گرایان، حماد الجبالی، رهبر حزب النهضه، برندۀ انتخابات مجلس مؤسسان تونس گفت که حزب او نه مذهبی، بلکه مدنی و سیاسی است. این او سخنان را روز جمعه در برابر برگزارکنندگان فرانسوی سفرهای گردشی در کشورش بیان کرد.

در حال حاضر حزب النهضه با ۸۹ کرسی از مجموع ۲۱۷ کرسی مجلس مؤسسان تونس را پس از انتخابات اول آبان ماه در این کشور داراست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.