وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

خنثی سازی دو بمب بازمانده از جنگ جهانی دوم در آلمان

خنثی سازی دو بمب بازمانده از جنگ جهانی دوم در آلمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

متخصصان خنثی کردن بمب در آلمان موفق شدند دو بمب را در شهر “کوبلنز” خنثی کنند. این دو بمب که در مجموع بیش از دو تن وزن دارند از زمان جنگ جهانی دوم در بستر رودخانه ای در این شهر به جا مانده بودند.

بمب بزرگتر که یک تن و هشتصد کیلوگرم وزن داشت توسط نیروی هوایی بریتانیا و در جریان یک بمباران هوایی بر سر این شهر فرود آمده بود. متخصصان آلمانی می گویند بمب کوچکتر که 125 کیلوگرم وزن داشته و توسط نیروی هوایی آمریکا بر این شهر انداخته شده بود در صورت انفجار آثار مخرب بیشتری نسبت به بمب بزرگتر برجا می گذاشت. دو بمب مذکور به دنبال کاهش سطح آب رودخانۀ راین که از این شهر می گذرد کشف شدند.

بمب سومی نیز در در نزدیکی محل کشف این دو بمب خنثی شده است که به گفته کارشناسان بسیار کوچک بوده است.

مقامات شهر کوبلنز مجبور شدند بیش از 45 هزار نفر از ساکنان محدودۀ یک و نیم کیلومتری محل کشف این بمب ها را از این منطقه تخلیه کنند. دو هزار و پانصد نفر از نیورهای امدادرسانی برای مقابله با شرایط بحرانی در صورت انفجار این بمب ها بسیج شده بودند. دو بیمارستان، هفت خانۀ سالمندان، یک زندان و چند هتل تخلیه شده و حرکت قطارهای این شهر متوقف شده بود.

با وجود گذشت 60 سال از جنگ جهانی دوم، دولت آلمان می گوید تنها در شهر برلن، بیش از 3 هزار بمب باقی مانده اند که بعضا بر اثر کندوکاو به ویژه به هنگام ساخت و ساز به سطح زمین راه می یابند.

این بزرگترین عملیات خنثی سازی بمب در آلمان از سال 1965 به اینسو در این کشور است. در سال 2010، سه متخصص خنثی سازی بمب در شهر گوتینگن و در اثر انفجار یک بمب به جا مانده از زمان جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند.